Uznanie ojcostwa przed porodem, to możliwe. Sprawdź jak to zrobić! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Uznanie ojcostwa przed porodem, to możliwe. Sprawdź jak to zrobić!

Uznanie ojcostwa przed porodem, to możliwe. Sprawdź jak to zrobić!

Jak uznać dziecko przed porodem w związku partnerskim, Co może zrobić matka jak jej partner nie chce uznać dziecka przed porodem, Czy można uznać dziecko przed porodem przed notariuszem, Kiedy uznanie dziecka przed porodem musi się odbyć przez sąd

Jesteś w ciąży w związku partnerskim i chcesz, żeby twój partner uznał dziecko przed porodem? To jest możliwe. Uznanie ojcostwa przed porodem znacząco ułatwia formalności związane z zarejestrowaniem dziecka w urzędzie po narodzinach. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane na ten temat pytania, i dowiedz się kiedy i jak można uznać dziecko przed porodem.

Jak uznać dziecko przed porodem w związku partnerskim?
Co może zrobić matka jak jej partner nie chce uznać dziecka przed porodem?
Czy można uznać dziecko przed porodem przed notariuszem?
Kiedy uznanie dziecka przed porodem musi się odbyć przez sąd?

Jak uznać dziecko przed porodem w związku partnerskim?

Aby uznać dziecko przed porodem, w takiej sytuacji wystarczy, że matka i ojciec dziecka zjawią się w urzędzie stanu cywilnego. Ojciec dziecka składa oświadczenie woli o uznaniu dziecka, natomiast matka wyraża na to zgodę. Rodzice mogą stawić się przed USC razem, ale nie jest to wymagane. Jeśli jednak partnerzy zjawiają się w USC osobno, należy pamiętać o tym, że ojciec dziecka musi stawić się pierwszy. Natomiast matka może dopełnić formalności najpóźniej 3 miesiące od dnia, w którym ojciec uznał dziecko.

Co może zrobić matka jak jej partner nie chce uznać dziecka przed porodem?

Jeżeli domniemany ojciec dziecka nie chce go uznać przed porodem, matce dziecka pozostaje droga sądowa. Jednakże, warto pamiętać o tym, że wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa można złożyć dopiero po narodzinach dziecka.

Czy można uznać dziecko przed porodem przed notariuszem?

Możliwość uznania dziecka przed porodem, w obecności notariusza jest możliwe jednak nie w każdej sytuacji. Można to zrobić wtedy, gdy ojcu dziecka grozi niebezpieczeństwo. Do takich sytuacji można zaliczyć niebezpieczeństwo rychłej śmierci, zagrażających życiu komplikacji związanych z chorobą czy wypadek. W takiej sytuacji ojciec dziecka składa oświadczenie przed notariuszem lub wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta lub innym urzędnikiem państwowym do tego upoważnionym.

Kiedy uznanie dziecka przed porodem musi odbyć się przez sąd?

Uznanie dziecka przed porodem przez sąd konieczne jest wtedy, gdy domniemany ojciec dziecka w sposób dobrowolny nie chce uznać dziecka. Wówczas należy złożyć wniosek o uznanie ojcostwa do wydziału rodzinnego sądu rejonowego.

Data publikacji: 27/06/2020, Data aktualizacji: 20/07/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium