Uznanie ojcostwa przed porodem - ile, jak i kiedy? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Uznanie ojcostwa przed porodem – ile, jak i kiedy?

Uznanie ojcostwa przed porodem – ile, jak i kiedy?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest jednym z najczęściej wykonywanych badań. Metody pobierania materiału są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki, a wcześniejsze poznanie wyniku zmniejsza stres. Jak przebiega ów proces? Ile kosztuje? Jak długo czeka się na wyniki?

Jak przebiega proces uznania ojcostwa przed porodem ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ile trzeba zapłacić za test na ojcostwo w trakcie ciąży ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie są sposoby na ustalenie ojcostwa przed porodem ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – kiedy laboratorium dostarczy wyniki testu na ojcostwo ?

Jak przebiega proces uznania ojcostwa przed porodem?

Proces uznania ojcostwa przed porodem dotyczy mężczyzn, którzy nie są w zalegalizowany związku z matką dziecka. W takiej sytuacji, powinien on udać się do urzędu stanu cywilnego, a tam przed odpowiednim urzędnikiem poświadczyć swoje ojcostwo. W ciągu trzech miesięcy, informacje te powinna potwierdzić również matka dziecka. Przed wizytą należy przygotować dowód osobisty oraz kartę przebiegu ciąży lub zaświadczenie lekarskie. Co zrobić w sytuacji gdy ojcostwo dziecka nie jest pewne?

Uznanie ojcostwa przed porodem – ile trzeba zapłacić za test na ojcostwo w trakcie ciąży?

Dzięki zastosowaniu różnorodnych technik możliwe jest uznanie ojcostwa przed porodem. Wówczas badaniu podlega krew, płyn owodniowy lub komórki kosmówki. Głównym celem tego badania jest potwierdzenie bądź wykluczenie biologicznego ojcostwa. Badanie na ojcostwo może zostać zlecone przez sąd lub wykonane prywatnie. Całkowity koszt waha się pomiędzy 2000, a nawet 7000 zł.

Uznanie ojcostwa przed porodem – jakie są sposoby na ustalenie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem wykonuje się na trzy możliwe sposoby. Pierwsze z nich polega na analizie próbek krwi. Metoda ta jest możliwa po przekroczeniu 8. tygodnia ciąży. Wtedy bowiem w krwioobiegu matki znaleźć można wystarczającą ilość DNA dziecka i można wykonać test na ojcostwo w ciąży. Pobieranie komórek kosmówki odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG. Badanie to jest całkowicie bezpieczne. Wykonuje się je również w celu wykluczenia niektórych wad płodu. Jedną z ostatnich sposobów jest pobranie płynu owodniowego. Właściwy materiał pobierany jest poprzez amniopunkcję.

Uznanie ojcostwa przed porodem – kiedy laboratorium dostarczy wyniki testu na ojcostwo?

Standardowy czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo to około 6/7 dni. Zależy to jednak od instytucji. W bardziej obleganych miejscach czekanie może się wydłużyć. Niektóre placówki za dodatkową opłatą przyspieszają ten proces.

Data publikacji: 05/05/2023, Data aktualizacji: 31/05/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium