Chcesz uznać dziecko, jeszcze zanim pojawi się na świecie? To jak najbardziej możliwe, ale pamiętaj: decyzja o uznaniu ojcostwa niesie ze sobą poważne konsekwencje… Płacenie alimentów, udział w wychowywaniu dziecka – to tylko niektóre z nich. Jeśli zdecydujesz się na uznanie ojcostwa przed porodem, musisz mieć więc całkowitą pewność, że to właściwa decyzja!
Spis treści:
- Jakie konsekwencje ma uznanie ojcostwa w ciąży?
- Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?
- Jak uznać dziecko przed porodem?
- Czy to na pewno moje dziecko?
- W jaki sposób zyskać pewność co do ojcostwa?
Spis treści
Jakie konsekwencje ma uznanie ojcostwa w ciąży?
Zgodnie z art. 75 §1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka już poczętego”.
W takiej sytuacji po narodzinach dziecka zostaniesz wpisany do jego aktu urodzenia jako jego ojciec prawny – będziesz miał więc prawa rodzicielskie i wszystkie obowiązki ojca, w tym finansowe.
Co jednak w momencie, gdy uznasz ojcostwo w ciąży, a potem okaże się… że to jednak nie Ty jesteś ojcem?
- Jeśli umrzesz przed narodzinami dziecka – gdy się urodzi, będzie po Tobie dziedziczyło.
- Nie otrzymasz z powrotem środków finansowych czy alimentów wpłaconych na rzecz dziecka (również w ciąży).
- Przywiążesz się do dziecka – z każdym dniem będzie Ci po prostu trudniej zerwać z nim kontakt.
- Dziecko może mieć problem ze zrozumieniem sytuacji – poczuje się odrzucone. Z tego powodu lepiej rozwiązać sprawę tak szybko, jak to możliwe.
Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem polega na dobrowolnym oświadczeniu mężczyzny, że jest ojcem danego dziecka poczętego. Aby rzeczywiście doszło do uznania dziecka, w ciągu trzech miesięcy oświadczenie musi zostać potwierdzone przez matkę.
Warto ponadto pamiętać, że uznanie ojcostwa dotyczy tylko dzieci urodzonych poza małżeństwem – które nie mają ojca prawnego. Przykładowo: gdy dziecko przyjdzie na świat w małżeństwie albo w czasie 300 dni np. od rozwodu – ojcem będzie (były) mąż matki. I to bez względu na to, czy utrzymują jakiekolwiek kontakty.
Jak uznać dziecko przed porodem?
To bardzo proste. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego (w określonych przypadkach też np. konsulatu) – możecie przyjść razem z matką dziecka lub stawić się w urzędzie osobno. Tam zostaną złożone oświadczenia, a urzędnik poinformuje o skutkach uznania ojcostwa.
Do urzędu przynosi się: dokumenty tożsamości, zaświadczenie o stanie cywilnym matki dziecka i zaświadczenie lekarskie o ciąży. Dane na temat dziecka (np. jakie nazwisko będzie nosiło po porodzie) przekazuje się ustnie.
Czy to na pewno moje dziecko?
Masz takie wątpliwości, a mimo tego chcesz uznać ojcostwo przed porodem? Być może chcesz walczyć o swój związek, kierują Tobą emocje… W przypadku tak ważnej decyzji nie warto kierować się jednak takimi pobudkami.
Niepewność będzie w Tobie rosła z każdym dniem i nie minie, jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki, gdy dziecko pojawi się na świecie. Teraz jest najlepszy moment, aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.
To może Cię zainteresować: Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!
W jaki sposób zyskać pewność co do ojcostwa?
Najpewniejszy sposób to test na ojcostwo. I chociaż mało osób o tym wie – pewne badanie zrobisz już od 8 tygodnia ciąży! A jeśli nie chcesz robić testu przed porodem, możesz wykonać go po narodzinach dziecka z dowolnych próbek (np. chusteczka, smoczek), już od drugiej doby życia.
Na uznanie ojcostwa i rejestrację dziecka w USC wciąż będzie czas, a Ty zyskasz tak ważną dla Ciebie pewność i podejmiesz odpowiednią decyzję.
A jeśli wahasz się z powodu ceny testu na ojcostwo, pomyśl – zastanów się, czym jest jednorazowy wydatek wobec nawet 24 lat dziecka?
zdjęcie: LuckyBusiness Photo Studio/Depositphotos.com
Dziękuję za ten artykuł, przeczytałem go jakiś czas temu i tak we mnie siedziała ta wątpliwość co do ojcostwa… Chciałem uznać mimo wszystko, ale no nie mogłem bez badania DNA! I dobrze bo okazało się że nie jestem ojcem… Ale bym się wkopał.