Ustalenie ojcostwa po latach z medycznego i prawnego punktu widzenia. - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa po latach z medycznego i prawnego punktu widzenia.

Ustalenie ojcostwa po latach z medycznego i prawnego punktu widzenia.

Ustalenie ojcostwa to badania genetyczne pozwalające określić pokrewieństwo lub całkowicie jemu zaprzeczyć. Testy DNA mogą być działaniem prywatnym, jak również dowodem w rozprawach sądowych o ojcostwo i nadanie praw rodzicielskich. Ustalenie ojcostwa możliwe jest w każdym wieku, a wykonanie badania na ojcostwo jest proste, bezpieczne, pewne i bezinwazyjne. Po ilu latach można ustalić ojcostwo? Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa po latach? Kto może złożyć wniosek o ustalenie ojcostwa po latach? Czy ustalenie ojcostwa po wielu latach jest możliwe?

Po ilu latach można ustalić ojcostwo?
Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa po latach?
Kto może złożyć wniosek o ustalenie ojcostwa po latach?
Czy ustalenie ojcostwa po wielu latach jest możliwe?

Po ilu latach można ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa wiąże się z wykonaniem testów DNA. Ponieważ kod genetyczny człowieka nie zmienia się w ciągu życia, wnioskiem jest, iż przeprowadzenie testu na ojcostwo możliwe jest w każdym momencie egzystowania. Nie ma określonej bariery do wykonania badania, a ustalić ojcostwo można w każdym momencie. Dokładne poznanie pokrewieństwa możliwe jest od momentu 8 tygodnia ciąży aż do późnej starości.

Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa po latach?

Ustalenie ojcostwa po latach to badania wykonywane za pomocą przetworzenia i analizy materiału genetycznego. Do wykonania badania potrzebny jest odpowiedni, specjalistyczny zestaw, zawierający patyczki do zebrania wymazu np. z policzka. Test można wykonać w domu lub w specjalistycznym laboratorium. Ustalenie ojcostwa po latach, wykorzystywane w sądzie, powinno zostać wykonane przez wyznaczone laboratoria, a obecność badanych jest obowiązkowa.

Kto może złożyć wniosek o ustalenie ojcostwa po latach?

Ustalenie ojcostwa po latach oraz jego uznanie lub zaprzeczenie w sądzie to procesy podczas, których ważna rolę stanowią wyniki badań genetycznych. Wniosek o ustalenie ojcostwa po latach może złożyć:

– mąż matki,

– rzekomy ojciec dziecka,

– dziecko,

– prokurator.

Czy ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe?

Z medycznego punktu widzenia, ustalenie ojcostwa po latach jest możliwe. Wykonanie badań genetycznych daje możliwość poznania wyników w każdym momencie życia.

Prawne uznanie dziecka lub jego zaprzeczenie wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, który nie ma ustalonego terminu, więc także stwarza możliwość podjęcia procesu po wielu latach.

 

 

Data publikacji: 30/07/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium