Chociaż personel szpitali korzysta z konkretnych procedur podczas realizacji zabiegu in vitro, zdarzają się przypadki podmiany materiału genetycznego. To sytuacje incydentalne, jednak doszło do nich także w naszym kraju. By mieć pewność co do ojcostwa, najlepiej zrealizować badanie DNA – po urodzeniu dziecka lub jeszcze w ciąży.
Spis treści
Podmiany i pomyłki podczas in vitro się zdarzają
W jednym ze szpitali w Polsce w 2015 r. doszło do sytuacji, w której po zapłodnieniu in vitro kobieta wydała na świat nieswoje dziecko. Doszło do pomyłki personelu – plemnik jej męża został połączony z komórką jajową innej pacjentki. Sprawa wyszła na jaw po wykonaniu testu genetycznego, który realizowano, ponieważ dziecko urodziło się z wadami.
Na świecie dochodziło również do celowej podmiany nasienia w klinikach niepłodności. Przykładowo, w jednym ze szpitali lekarz podmieniał nasienie pacjentów na swoje, w innym robił to recepcjonista. Do podobnych sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ale całkowitą pewność daje tylko ustalenie ojcostwa po in vitro przy pomocy testu DNA.
Ustalenie ojcostwo po in vitro – w ciąży
Ustalenie ojcostwa po in vitro może nastąpić jeszcze w ciąży, dzięki czemu pewność uzyska się zaraz po wykonaniu tej procedury. Już w życiu prenatalnym DNA dziecka jest bowiem ustalone, a test zrealizować można od 10. tygodnia ciąży. DNA nie zmienia się, więc wynik testu wykonywanego w ciąży jest tak samo pewny jak badania realizowanego po urodzeniu. Próbkami dziecka są w tym przypadku fragmenty kosmówki lub płynu owodniowego albo krew matki, z której izoluje się DNA dziecka.
Ustalenie ojcostwo po in vitro – po narodzinach dziecka
Ustalić ojcostwo na podstawie wyniku badania genetycznego można również po narodzinach dziecka – już od drugiej doby życia. Test DNA zawsze gwarantuje pewny i wiarygodny wynik, a by zyskać pewność wystarczy jedno badanie na całe życie. Ustalenie ojcostwa po in vitro z wykorzystaniem takiego testu jest jedynym sposobem, by wiedzieć na pewno, czy dany mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka.
Zobacz też:
-
Pewne testy na ojcostwo – analiza grup krwi czy badanie DNA
- Testy na ojcostwo podczas ciąży?