Ustalenie ojcostwa - jak wygląda cały proces? Sposoby oraz ogólne informacje Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – jak wygląda cały proces? Sposoby oraz ogólne informacje

Ustalenie ojcostwa – jak wygląda cały proces? Sposoby oraz ogólne informacje

Ustalenie ojcostwa, jest procesem niezwykle powszechnym w różnych sytuacjach. Stosuje się go najczęściej, w przypadku gdy ojciec chce się dowiedzieć czy jest ojcem dziecka lub odwrotnie gdy chce to wykluczyć. Cały proces można wykonać za pomocą zwykłych badań DNA lub drogą sądową to już zależy od określonego przypadku.

Jak ustalić ojcostwo – proces
Jak ustalić ojcostwo – badania
Jak ustalić ojcostwo – sądowe ustalenie ojcostwa
Jak ustalić ojcostwo – zaprzeczenie ojcostwa

Jak ustalić ojcostwo – proces

Istnieje parę sposobów, na ustalenie ojcostwa odnosząc się do Polskiego prawa. Jednym z nich jest domniemanie, które mówi, że mąż matki jest w każdym wypadku ojcem dziecka. Ma to również swoje zastosowanie w sytuacji, gdy dziecko urodzi się 300 dni od momentu rozwodu lub unieważnienia małżeństwa. Drugim sposobem jest uznanie ojcostwa, które polega na tym, że mężczyzna oświadcza, że jest ojcem danego dziecka, taka deklaracja, musi zostać potwierdzona przez matkę  w terminie do 3 miesięcy, inaczej proces uznania nie zostanie przyjęty. Aby tego dokonać, należy złożyć odpowiednie zaświadczenie do Urzędu Stanu Cywilnego. Dziecko można uznać jedynie do czasu ukończenie przez nie 18 roku życia, ale również można to zrobić, zanim się urodzi, dlatego ojciec ma sporo czasu, aby to zrobić. W wyniku tej deklaracji mężczyzna zostanie wpisany do aktu urodzenia dziecka i zyska wszystkie prawa rodzicielskie względem niego. 

Jak ustalić ojcostwo – badania

Ustalenie ojcostwa jest możliwe dzięki odpowiednim badaniom DNA. Takie badania umożliwiają prawie w stu procentach potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Można je zrobić w różnych punktach pobrań, ale również online wysyłkowo. W przypadku tych pierwszych musi występować zgoda obu rodziców, a przez internet można zrobić to anonimowo, wszystko zależy od określonych sytuacji, w jakich znajduje się mężczyzna.

Jak ustalić ojcostwo – sądowe ustalenie ojcostwa

Sprawa trafia do sądu w sytuacji, gdy ojciec nie chce uznać dziecka dobrowolnie lub gdy matka nie chce oświadczyć, że mężczyzna jest ojcem dziecka. Taki pozew mogą wnieść ojciec matka, jak i pełnoletni dziecko. Bardzo ważnym dowodem dla sądu są badania DNA, z którymi warto przyjść na rozprawę w celu oszczędzenia sobie zbędnych nerwów.

Jak ustalić ojcostwo – zaprzeczenie ojcostwa

Zdarzają się sytuacje, że dziecko może się urodzić w trakcie trwania małżeństwa, ale mąż nie jest jego biologicznym ojcem. W tym wypadku występuje przywołane wcześniej domniemanie, mówiące, że ojcem dziecka urodzonego w małżeństwie, jest mąż matki. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zgłoszenie sprawy do sądu o zaprzeczenie ojcostwa.

Data publikacji: 19/12/2020, Data aktualizacji: 18/01/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium