Ustalenie ojcostwa - jak to zrobić? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – jak to zrobić?

Ustalenie ojcostwa – jak to zrobić?

Jak ustalić ojcostwo? Wydaje się to proste, jednak jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa są badania DNA. Nie zawsze wato wierzyć słowom matki czy opierać się na podobieństwie dziecka. Badania na ojcostwo są szybkie i stosunkowo tanie, mogą rozwiać wątpliwości i nawet posłużyć jako dowód w sądzie.

Jak dowieść ojcostwa?
Jak ustalić ojcostwo – co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Czy można uniknąć ojcostwa?
Co zrobić, gdy ojciec nie przyznaje się do dziecka?

Jak dowieść ojcostwa?

Dowieść ojcostwa można na podstawie badań genetycznych, których wiarygodność jest określana na 99,9%. Badanie wykonywane jest przez laboratoria genetyczne, które poddają próbki analizie. Wystarczy wykupić badanie na ojcostwo (nawet online), następnie czekać na zestaw pobraniowy od kuriera i postępować zgodnie z instrukcją. Wyniki są dostępne w maksymalnie 10 dni roboczych.

Jak ustalić ojcostwo – co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Kwestia tego, jak ustalić ojcostwo wcale nie jest trudna. Wystarczy zamówienie badania DNA, uzyskanie zestaw pobraniowego, pozyskanie próbek od domniemanego ojca oraz dziecka, następnie wysłanie ich do laboratorium. To wszystko, czego potrzeba do wykonania analizy – resztą zajmuje się już laboratorium, które bada materiał genetyczny i następnie go porównuje.

Czy można uniknąć ojcostwa?

Można jedynie uniknąć konieczności wykonania badań na ojcostwo, chociaż mężczyzna powinien zdawać sobie sprawę, czy istnieje możliwość by to on był ojcem dziecka. Jeśli istnieje takie przypuszczenie to dla własnego spokoju warto wykonać badanie. Nie ma możliwości zmuszenia mężczyzny do badania, nawet poprzez sąd – potrzebna jest do tego dobrowolność.

Co zrobić, gdy ojciec nie przyznaje się do dziecka?

Kiedy ojciec nie przyznaje się do dziecka to nic nie stoi na przeszkodzie, by poddał się badaniu na ojcostwo. Niektórzy mężczyźni obawiając się odpowiedzialności odmawiają wykonania badania – kobieta może posłużyć się np. mikrośladami, by wykonać badanie w tajemnicy. Niestety, jest to analiza do celów prywatnych, dlatego też nie może być wykorzystana przez sąd. Warto jednak, by kobieta złożyła do sądu wniosek o ustalenie ojcostwa – w ten sposób sąd może rozstrzygnąć spór.

Data publikacji: 17/12/2021, Data aktualizacji: 19/01/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium