Ustalenie ojcostwa- jak przebiega? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa- jak przebiega?

Ustalenie ojcostwa- jak przebiega?

Jak wygląda pierwsza rozprawa o ustalenie ojcostwa, Ile kosztuje ustalenie ojcostwa, Czy badanie na ustalenie ojcostwa można zrobić poza sądem, Czy dziadkowie mogą zlecić ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa odgrywa znaczącą rolę. Przede wszystkim, dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć domniemane ojcostwo. Bardzo ważne jest więc, aby wykonać je zawsze, wtedy gdy pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości. Jest coraz więcej laboratoriów, w których można wykonać takie badanie, a nawet sama rozprawa sądowa jest coraz przystępniejsza. Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, jeśli planuje się ustalanie ojcostwa za pośrednictwem sądu.

Jak wygląda pierwsza rozprawa o ustalenie ojcostwa?
Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?
Czy badanie na ustalenie ojcostwa można zrobić poza sądem?
Czy dziadkowie mogą zlecić ustalenie ojcostwa?

Jak wygląda pierwsza rozprawa o ustalenie ojcostwa?

Pierwsza rozprawa o ustalenie ojcostwa jest niezwykle ważna. Przede wszystkim to właśnie podczas niej zgłasza się wniosek o przeprowadzenie badań DNA. Również na pierwszej rozprawie sąd powinien podjąć decyzję, czyli właśnie zlecić lub zgodzić się na badania genetyczne w celu ustalenia ojcostwa, lub odrzucić wniosek i wytłumaczyć takie postępowanie.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Ceny za badanie na ustalenie ojcostwa mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym mają być przeprowadzone. To dlatego warto jeszcze wcześniej zapoznać się z cennikami badań DNA. Najczęściej jednak są to kwoty rzędu kilkuset złotych. Trzeba być przygotowanym na taki wydatek, ponieważ badania genetyczne często są kosztowne. Dużo zależy oczywiście także od konkretnego miejsca, w którym są wykonywane.

Czy badanie na ustalenie ojcostwa można zrobić poza sądem?

Oczywiście jest taka możliwość. Jeśli zgadza się na to, zarówno matka, jak i domniemany ojciec, takie badania na ojcostwo można wykonać prywatnie i nie powinno być z tym żadnego problemu. Wystarczy znaleźć sobie odpowiednie laboratorium genetyczne i zapoznać się z wykonywanymi przez nie usługami.

Czy dziadkowie mogą zlecić ustalenie ojcostwa?

Jest to jedno z częściej zadawanych pytań. Warto więc wiedzieć, że jeśli osoby dysponują materiałem genetycznym, zarówno domniemanego ojca, jak i dziecka, na własny koszt mogą wykonać takie testy na ojcostwo. Bardzo istotne jest jednak to, aby zabezpieczyć odpowiednio pobrane próbki i w taki sposób przekazać je do badania DNA, aby nie zostały zanieczyszczone.

Data publikacji: 26/07/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium