Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – jak można to zrobić?

Ustalenie ojcostwa – jak można to zrobić?

Wiele osób zastanawia się, jak ustalić ojcostwo w szybki i pewny sposób. Badania genetyczne są jedyną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa z wiarygodnością sięgającą 99%. Z oferty laboratoriów genetycznych może skorzystać ojciec, matka czy inni krewni, którzy chcą mieć pewność co do pochodzenia dziecka.

Jak ustalić ojcostwo prywatnie?
Jak ustalić ojcostwo – czy trzeba korzystać z adwokata?
Jak ustalić ojcostwo – czy można dochodzić innych roszczeń?
Jak ustalić ojcostwo – kiedy sąd przeprowadza dowód z badania DNA?

Jak ustalić ojcostwo prywatnie?

Ustalenie ojcostwa prywatnie zajmuje nie więcej niż 10 dni – tyle oczekuje się na wynik badania z wymazu. Wystarczy znaleźć laboratorium i umówić się na pobranie próbki lub pobrać ją samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Analiza trwa maksymalnie 10 dni roboczych, a pobrany materiał od domniemanego ojca i dziecka można przesłać do laboratorium poprzez kuriera.

Jak ustalić ojcostwo – czy trzeba korzystać z adwokata?

Ustalanie ojcostwa do celów prywatnych nie wymaga korzystania z usług adwokata. Należy jednak pozyskać próbkę pochodzącą zarówno od ojca, jak i od dziecka, a to nie zawsze jest łatwe. Adwokat nie ma możliwości zmuszenia opiekuna prawnego do wyrażenia zgody na badanie na ojcostwo, jednocześnie laboratoriów nie wymaga żadnej pisemnej zgody od obojga rodziców/opiekunów.

Jak ustalić ojcostwo – czy można dochodzić innych roszczeń?

To, jak ustalić ojcostwo można omówić z adwokatem, który może doradzić, w jaki sposób przeprowadzić badanie. Jeśli matka nie wyraża zgody na pobranie próbek to warto skierować się do sądu. Badanie genetyczne może mieć na celu ustalenie pokrewieństwa, ale jednocześnie może stanowić dowód w sprawach majątkowych, rozwodowych czy dotyczących opieki nad dzieckiem.

Jak ustalić ojcostwo – kiedy sąd przeprowadza dowód z badania DNA?

Sąd może zlecić wykonanie badania DNA, które musi zostać przeprowadzone według odpowiednich procedur. Dopiero sądowo zlecony test na ojcostwo stanowi dowód w sprawie – sąd nie przyjmuje w takim charakterze wyników badań prywatnych. Nawet zalecenie sądu nie może zmusić opiekuna dziecka do badania, jednak jeśli ktoś odmawia badania DNA na ojcostwo to automatycznie pogarsza swoją sytuację w postępowaniu, może zostać obciążony kosztami sądowymi.

Data publikacji: 23/09/2021, Data aktualizacji: 04/11/2021