Kobieta, która spodziewa się bliźniąt, trojaczków albo nawet czworaczków, podobnie jak kobieta będąca w ciąży z jednym dzieckiem, może zrobić pewny test na ojcostwo. Badanie wykonywane jest wtedy na podstawie materiału genetycznego dzieci, który znajduje się w płynie owodniowym. Testy na ojcostwo realizowane jeszcze w czasie ciąży, są tak samo pewne, jak te wykonywane po porodzie.
Spis treści
Testy na ojcostwo w ciąży – a jakie próbki pobiera się od rodziców?
W przypadku przyszłej mamy jest to wymaz pobrany z wewnętrznej strony policzka. Mężczyzna (przypuszczalny ojciec dzieci) może oddać do badania tak naprawdę dowolną próbkę – zużytą chusteczkę higieniczną, niedopałek papierosa, żutą przez kilka minut gumę do żucia, szczoteczkę do zębów, jak również wymaz. Na wszystkich tych przedmiotach DNA ojca będzie identyczne. Z tego powodu laboratoria mogą wykonywać pewne testy na ojcostwo na podstawie tak różnorodnych próbek.
Testy na ojcostwo w ciąży – pozwalają sprawdzić jak rozwija się dziecko
Prenatalne testy na ojcostwo służą więc nie tylko pewnemu potwierdzeniu lub wykluczeniu ojcostwa, ale też ocenie stanu zdrowia przyszłego potomka. Za pomocą takiego badania przyszli rodzice mogą dowiedzieć się czy ich dziecko nie posiada np. zespołu Downa albo innej wady wrodzonej. Dzięki temu mają szansę na to, aby lepiej przygotować się do późniejszej opieki nad maluchem. Najczęściej wyniki badań prenatalnych nie wskazują jednak problemów zdrowotnych, a rodzice mogą spokojnie czekać na pojawienie się nowego członka rodziny.
Testy na ojcostwo w ciąży mnogiej – bliźnięta jednojajowe mają identyczne DNA
Materiał genetyczny bliźniąt dwujajowych będzie natomiast różnił się od siebie. Właśnie dlatego w przypadku bliźniąt jednojajowych wystarczy pobrać próbkę DNA tylko od jednego z dzieci. W przypadku dwujajowych, testy na ojcostwo wykonuje się z kolei na podstawie DNA pochodzącego od obojga dzieci. Skąd wiadomo z jaką ciążą mamy do czynienia? To bardzo proste. Bliźnięta dwujajowe rozwijają się w dwóch osobnych workach owodniowych, jednojajowe mają jeden wspólny worek.
Testy na ojcostwo w ciąży mnogiej – czy bliźnięta mogą pochodzić od dwóch różnych ojców
Jeśli są to bliźnięta dwujajowe, to tak! Czasem podczas owulacji z jajnika kobiety uwolni się nie jedna, a dwie komórki jajowe. Jeśli podczas takiej podwójnej owulacji, będzie ona współżyła z dwoma mężczyznami i każdy z nich zapłoni jedną komórkę jajową, to bliźnięta będą miały dwóch różnych ojców. Właśnie dlatego testy na ojcostwo u bliźniąt dwujajowych muszą się odbywać na podstawie próbek pobranych od jednego i drugiego bliźniaka. Próbki swojego materiału genetycznego powinni również oddać obaj potencjalni ojcowie. Tak zwane ciąże hetero-ojcowskie zdarzają się niezwykle rzadko, niemniej jednak co jakiś czas odnotowuje się takie przypadki. Jeden miał nawet miejsce w Polsce.
Test na ojcostwo w ciąży mnogiej – a co z analizą krwi
Kobieta, która spodziewa się więcej niż jednego dziecka niestety nie może zrobić testu na ojcostwo z krwi. Jest on dostępny tylko dla mam będących w ciąży z jednym dzieckiem. Testy na ojcostwo w ciąży z krwi przeprowadza się po 10 tygodniu ciąży – krążące w krwioobiegu DNA dziecka osiąga już wtedy na tyle wysokie stężenie, że jego analiza pozwala uzyskać pewny wynik.
Zobacz też:
-
Pewne testy na ojcostwo – analiza grup krwi czy badanie DNA
- Testy na ojcostwo podczas ciąży?
kalendarz ciąży, objawy ciąży, poród, który tydzień ciąży, badania w ciąży, połóg, ćwiczenia w ciąży, usg w ciąży