Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: porady > Testy genetyczne na ojcostwo – kiedy można je zrobić?

Testy genetyczne na ojcostwo – kiedy można je zrobić?

Ustalenie ojcostwa nigdy nie było tak proste jak w XXI wieku. Coraz więcej laboratoriów posiada w swojej ofercie testy genetyczne na ojcostwo. Badania genetyczne na ojcostwo umożliwiają sprawdzenie biologicznego ojcostwa nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach. Sprawdź, jakie testy genetyczne na ojcostwo można wykonać!

testy genetyczne na ojcostwo, badania genetyczne na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

Testy genetyczne na ojcostwo – jak przygotować się do badania?

Badania genetyczne na ojcostwo – kiedy można ustalić ojcostwo?

Testy genetyczne na ojcostwo – jaki jest koszt i jak długo czeka się na wynik?

Testy genetyczne na ojcostwo – jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do wykonania badań genetycznych 🧬 na ojcostwo nie jest żadną przeszkodą. Pacjenci którzy przychodzą na pobranie próbek np. krwi 🩸 lub wymazów z policzka informowani są o tym, aby nie spożywać żadnych pokarmów 🥖🍟 ani napojów 🥤 na godzinę przed badaniem. Nie powinno się również żuć gumy czy palić papierosów 🚬. Wymóg ten dotyczy szczególnie pobrania wymazu z policzka – staramy się uniknąć sytuacji, gdzie na wymazówce mogłyby zostać pobrane resztki jedzenia.

W przypadku, gdy chcemy dyskretnie zlecić testy genetyczne na ojcostwo pod pojęciem przygotowanie się do badania rozumiemy tutaj zorganizowanie i zabezpieczenie odpowiedniej próbki 🧪. W badaniu dyskretnym wykorzystuje się mikroślady czyli tzw. próbki dyskretne. Najprościej ujmując są to przedmioty używane przed daną osobę 🪥🪒🧽, na których znajduje się materiał genetyczny, który zostanie wykorzystany w badaniu. W tym przypadku należy mieć pewność, że dana rzecz była używana przez konkretną osobę, ponieważ ma to wpływ na ostateczny wynik badania 📈.

Badania genetyczne na ojcostwo – kiedy można ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa jest możliwe w wielu sytuacjach. Kiedyś wykorzystywano tak „prymitywne” metody jak ustalanie ojcostwa na podstawie grupy krwi 🩸🩸. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosło zainteresowanie genetycznymi testami na ojcostwo 🧬. Testy genetyczne na ojcostwo to jedyne rozwiązanie, które dostarczy pewny i jednoznaczny wynik badania.

Kiedy można ustalić ojcostwo? To pytanie pada dosyć często, a jest to wynikiem nieraz bardzo skomplikowanych sytuacji w jakich znajdują się ludzie. Najwcześniej testy genetyczne na ojcostwo można wykonać już w ciąży 🤰. W tym celu dostępne są badania z dwóch rodzajów próbek – krwi matki oraz płynu owodniowego. Badania genetyczne na ojcostwo w ciąży, które polega na wyizolowaniu wolnego DNA płodowego z osocza krwi matki wykonasz już od 8 tygodnia ciąży. Z kolei testy genetyczne na ojcostwo z płynu owodniowego możliwe są do wykonania od 15 tygodnia ciąży.

Kolejną sytuacją, w której bez obaw wykonasz testy genetyczne na ojcostwo są badania po narodzinach 👶. Badania genetyczne na ojcostwo po narodzinach można przeprowadzić już od 2 doby życia dziecka. Testy genetyczne na ojcostwo nie wiążą się z żadnymi ograniczeniami jeżeli chodzi o wiek badanych osób.

Badania genetyczne na ojcostwo po narodzinach odbywają się w dwojaki sposób. Jako próbki do badań przyjmowane są wymazy z policzka i/lub mikroślady, czyli przedmioty należące do danej osoby, której materiał genetyczny będzie można z nich pobrać. Mogą to być np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, grzebień, włosy z cebulkami, paznokcie, e-papieros itp.

Ustalenie ojcostwa jest również możliwe dyskretnie – bez wiedzy matki dziecka 👩‍🍼. W tej sytuacji ważne, aby badanie odbyło się na co najmniej 24 markerach genetycznych. Testy genetyczne na ojcostwo wykonywane w tak szerokim zakresie gwarantują, że pewny wynik badania sprawdzający ojcostwo biologiczne zostanie wydany, gdy w badaniu bierze udział jedynie domniemany ojciec 🧔 oraz dziecko.

Znamy historię rodzin 👨‍👩‍👧‍👦, gdzie wykonywane były testy genetyczne na ojcostwo po śmierci ojca lub gdy jego miejsce pobytu jest nieznane. W tych sytuacjach można ustalić ojcostwo z pomocą najbliższych krewnych domniemanego ojca. Wtedy korzysta się z następujących metod badań: analizy chromosomu Y 🔬 (w przypadku ojca chłopca) lub badania krewnych zmarłego ojca w oparciu o analizę statystyczną 📊 (w przypadku ojca dziewczynki). Istnieje również możliwość przebadania mikrośladów.

Badania genetyczne na ojcostwo wykonasz również bez wychodzenia z domu 🏡 – możesz zamówić zestaw do pobrania próbek pod wybrany adres, pobrać wymazy z policzka, ewentualnie dołączyć do nich próbki dyskretne i odesłać z powrotem do laboratorium 🏥. Wynik również otrzymasz online 💻, także całe badanie może zostać zrealizowane bez wychodzenia z domu.

Ustalenie ojcostwa jest także możliwe z najbardziej nietypowych próbek. Najbardziej doświadczone laboratoria mają jedną zasadę – nie dzielą próbek na lepsze i gorsze. Nietypowe próbki dostarczane są zwykle przez osoby, które mają np. utrudniony kontakt z dzieckiem. Do nietypowych próbek, z których udało się uzyskać profil genetyczny do badań na ojcostwo należą m.in. nadgryziony wafelek 🧇, dmuchany balonik 🎈, patyczki z woskowiną z ucha, niedopałki papierosa, zużyte podpaski i tampony.

Testy genetyczne na ojcostwo – jaki jest koszt i jak długo czeka się na wynik?

Koszt badań na ojcostwo jest bardzo zróżnicowany. Czynników wpływających na cenę badania jest wiele. Rodzaj badania, zakres badań, forma pobrania próbek, rodzaj próbek oddanych do analiz, pobranie próbek samodzielnie lub w domu, certyfikaty, odczynniki stosowane do badań i wiele innych.

Testy genetyczne na ojcostwo w ciąży to koszt 💰 w granicach od 2000 do 7000 zł. Badania genetyczne na ojcostwo po narodzinach wiążą się z cenami na poziomie 600-2000zł 💵. Natomiast testy genetyczne na ojcostwo z wykorzystaniem metod wykorzystywanych przy badaniach pokrewieństwa – czyli ustaleniu chromosomu Y lub wykonaniu analizy statystycznej z udziałem najbliższych krewnych domniemanego ojca to koszt w granicach 1500-2500zł 💲.

Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wynik ⏰, laboratoria wykonujące badania genetyczne na ojcostwo po narodzinach w oparciu o wymazy z policzka wydają wyniki badań średnio do 5 dni roboczych. W przypadku mikrośladów czas ten wynosi do 10 dni roboczych ⏳ od momentu dostarczenia próbek do laboratorium.

Podobnie jest w przypadku pozostałych badań. Ustalenie ojcostwa w ciąży w zależności od metody wiążę się z czasem oczekiwania na wynik średnio od 5 do 15 dni roboczych. W przypadku badań pokrewieństwa czas ten jest odrobinę dłuższy i wynosi od 10 do 15 dni roboczych.

Jeżeli masz wątpliwości i chcesz wykonać badania genetyczne 🧪 na ojcostwo nie wahaj się! Możliwości jest wiele, doświadczone laboratorium z pewnością znajdzie i dopasuje odpowiednie rozwiązanie ✅.

To może Cię zainteresować: Badanie ojcostwa – jak przebiega?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 01/03/2022, Data aktualizacji: 07/03/2022

Wpisany w:: porady, Prywatny test na ojcostwo, Testy na ojcostwo, Uncategorized, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *