Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Uncategorized > Test ojcowski – analiza DNA ojca i dziecka

Test ojcowski – analiza DNA ojca i dziecka

Test ojcowski to genetyczne badanie na ojcostwo. Dzięki niemu możemy potwierdzić lub wykluczyć bycie ojcem danego dziecka. Test ojcowski wykonać możemy po porodzie lub jeszcze w trakcie ciąży. Jest to bardzo proste i bezpieczne. Jak wykonać test ojcowski? Podpowiadamy poniżej!

test ojcowski

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Test ojcowski – w jaki sposób analizowane jest DNA?

▶ Kiedy można wykonać test ojcowski?

▶ Test ojcowski – jakie korzyści gwarantuje test DNA na ojcostwo?

Test ojcowski – w jaki sposób analizowane jest DNA?

Test ojcowski wykonuje się na podstawie dwóch próbek – jednej od ojca i jednej od dziecka. Na ich podstawie tworzy się dwa profile genetyczne. Są one złożone z markerów genetycznych, czyli odcinków materiału genetycznego [1].

Każde dziecko otrzymuje 50% swojego DNA od ojca i drugie 50% od matki. Niektóre markery genetyczne są więc identyczne u dziecka i ojca. Podczas porównywania profili genetycznych można je łatwo odnaleźć. Jest to podstawa potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa [1], [2].

Kiedy można wykonać test ojcowski?

Test ojcowski wykonać można w następujących sytuacjach:

 • Po narodzinach dziecka [już od drugiej doby życia] – do badania potrzebna będzie próbka DNA dziecka i domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub próbka dyskretna np. włos z cebulką, szczoteczka do zębów czy nadgryziony chrupek kukurydziany [2].
 • W trakcie ciąży – do badania potrzebna jest próbka krwi pobrana od matki i wymaz z policzka lub próbka dyskretna od domniemanego ojca. Taki test ojcowski można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Próbką DNA dziecka może być również płyn owodniowy lub fragment kosmówki, ale takie badanie jest możliwe dopiero od 15 tygodnia ciąży [3].
 • Badanie pokrewieństwa – jest to test ojcowski wykonywany w przypadku śmierci domniemanego ojca lub jego zaginięcia. Do jego wykonania potrzebna będzie próbka DNA jego krewnego np. rodzica czy kogoś z rodzeństwa. Może być to wymaz z policzka lub próbka dyskretna [4].

Test ojcowski – jakie korzyści gwarantuje badanie DNA na ojcostwo?

Wykonanie testu ojcowskiego może przynieść nam następujące korzyści:

 • Pozwala zyskać pewność co do tego, czy wychowujemy nasze dziecko – test ojcowski jest w stanie wykluczyć ojcostwo ze 100% prawdopodobieństwem
 • Szybkość wyniku – możemy go otrzymać już w 48 godzin
 • Pozwala uniknąć płacenia alimentów na cudze dziecko – test ojcowski może być przedstawiony w sądzie jako dowód w sprawie o ustalenie ojcostwa
 • Jest to oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy – wykonanie testu ojcowskiego przed rozpoczęciem sprawy o ustalenie ojcostwa może znacznie przyspieszyć postępowanie. Wiele takich spraw kończy się już na pierwszej rozprawie [2]

Źródła:

 1. https://pewnytato.pl/profil-genetyczny/
 2. https://www.testdna.pl/ustalenie_ojcostwa_pewnosc/
 3. https://ojcostwoprenatalne.pl/badania-ojcostwa-w-ciazy/
 4. https://www.ustalojcostwo.pl/czy-mozna-ustalic-ojcostwo-po-smierci-ojca/

To również może Cię zainteresować: Ustalenie ojcostwa krok po kroku

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/08/2022

Wpisany w:: Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium