Papierosy, alkohol i inne używki – czy mogą wpłynąć na wynik testu na ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Papierosy, alkohol i inne używki – czy mogą wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Papierosy, alkohol i inne używki – czy mogą wpłynąć na wynik testu na ojcostwo?

Jesteś nałogowym palaczem i zastanawia Cię, czy mogłoby to w jakikolwiek sposób wpłynąć na wynik badania ojcostwa? Możesz być spokojny, ponieważ ani palenie papierosów, ani żadne inne używki, nie wpłyną na końcowy rezultat badania. Niemniej jednak na ok. 1 godzinę przed pobraniem próbek do testu DNA nie powinieneś już palić papierosów i pić płynów innych niż woda. Dlaczego?

test na ojcostwo a palenie papierosów

Badane w trakcie testu na ojcostwo fragmenty DNA są niezmienne…

Nie zmieni ich upływający czas (test można zrobić w każdym wieku, a nawet jeszcze w czasie ciąży), przebyte w przeszłości choroby oraz stosowane leki. Materiał genetyczny jest również zupełnie obojętny na takie czynniki, jak alkohol, papierosy czy marihuana. Dla testu na ojcostwo nie ma więc najmniejszego znaczenia, czy palisz papierosy, czy nie. Wynik i tak będzie pewny, tj. jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo. Raz wykonanego badania na ojcostwo nie będziesz już też musiał powtarzać, np. za miesiąc czy rok…Wynik takiego testu nigdy nie traci bowiem na ważności.

Zobacz też: Badanie ojcostwa – czy przeziębienie może wpłynąć na wynik testu?

Przed pobraniem próbek do testu DNA wstrzymaj się z paleniem papierosów i piciem alkoholu…

Do testu na ojcostwo nie musisz przygotowywać się w żaden szczególny sposób. Laboratoria genetyczne zalecają jednak, aby na ok. 1-2 godziny przed pobraniem wymazów z policzka do badania ojcostwa wstrzymać się od jedzenia, picia płynów (za wyjątkiem czystej wody), żucia gumy, palenia papierosów, jak również stosowania innych używek. Skąd ten wymóg?

Z prostej przyczyny – chodzi o to, aby na użytej do pobrania wymazu z policzka wymazówce nie znalazły się resztki jedzenia lub innych substancji, które mogłyby zanieczyścić materiał DNA. Gdyby tak się stało, próbka musiałaby zostać pobrana jeszcze raz, a to z kolei wydłużyłoby czas oczekiwania na wynik.

Ciekawy artykuł: Badania na ojcostwo dla sądu – jak zrobić, w jakich sytuacjach przydaje się wynik?

Któryś z uczestników badania pali papierosy lub pije alkohol? Wykorzystaj to…

…przekazując do badania w charakterze próbki niedopałek papierosa, butelkę lub puszkę (np. po piwie). Musisz wiedzieć, że DNA jest nie tylko niezmienne, ale i jednakowe w każdej komórce ludzkiego ciała. Żeby wynik testu na ojcostwo był pewny, nie trzeba więc pobierać wymazu z wewnętrznej strony policzka. Tak samo przydatna do badania będzie np. maszynka do golenia, szczoteczka do zębów czy właśnie niedopałek papierosa albo butelka/puszka po napoju (np. po piwie). Musisz mieć jednak pewność, że z danym przedmiotem miała kontakt wyłącznie ta konkretna osoba, która ma wziąć udział w badaniu.

Test na ojcostwo – pewny w każdej sytuacji…

Fakt, że palisz papierosy nie uniemożliwia wykonania wiarygodnego testu na ojcostwo, podobnie jak palenie marihuany czy picie alkoholu. Wykonując badanie w laboratorium posiadającym odpowiednie certyfikaty, możesz być spokojny o jakość usług i pewność wyniku, który albo potwierdzi Twoje ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99,9999%, albo 100% je wykluczy.

Zdjęcie: ⓒPixabay.com

Rozwiąż quiztest na ojcostwo a palenie papierosów

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/07/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium