Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądowe ustalenie ojcostwa – wszystko, co musisz wiedzieć

 

W jaki sposób można zlecić sądowe ustalenie ojcostwa, Czy prywatny wynik testu można wykorzystać do sądowego ustalenia ojcostwa, W jakich sytuacjach najczęściej jest wykonywane sądowe ustalenie ojcostwa, Kto może zlecić sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa to jeden ze sposobów na ustalenie ojcostwa według obowiązującego w Polsce prawa rodzinnego. Może go zażądać domniemany ojciec, matka lub samo dziecko. Jak wygląda procedura sądowego ustalania ojcostwa? Jakie kroki należy podjąć, decydując się na takie rozwiązanie?

W jaki sposób można zlecić sądowe ustalenie ojcostwa?
Czy prywatny wynik testu można wykorzystać do sądowego ustalenia ojcostwa?
W jakich sytuacjach najczęściej jest wykonywane sądowe ustalenie ojcostwa?
Kto może zlecić sądowe ustalenie ojcostwa?

W jaki sposób można zlecić sądowe ustalenie ojcostwa?

Wiele osób nie wie, w jaki sposób można zlecić sądowe ustalenie ojcostwa. Wymaga to złożenia pozwu w sądzie, a także udowodnienie swojej racji poprzez wykonanie testu genetycznego. Matka i domniemany ojciec mogą to zrobić tuż po narodzinach dziecka lub później, do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Kiedy dziecko staje się pełnoletnie, tylko ono może złożyć pozew o ustalenie ojcostwa – jeśli zdecyduje się na to wcześniej, robi to przedstawiciel ustawowy.

Czy prywatny wynik testu można wykorzystać do sądowego ustalenia ojcostwa?

Często pojawiają się wątpliwości, czy prywatny wynik testu na ojcostwo można wykorzystać do sądowego ustalenia ojcostwa? Okazuje się, że może on zostać wykorzystany w sądzie, zazwyczaj jest on traktowany jako dowód wstępny. Niemniej jednak pełną moc dowodową ma badanie DNA na ojcostwo wykorzystywane do celów sądowych, z formalną procedurą. Co to oznacza? Materiał genetyczny jest pobierany w określonej placówce w obecności świadków, konieczne jest też okazanie dowodów osobistych przez osoby badane.

W jakich sytuacjach najczęściej jest wykonywane sądowe ustalenie ojcostwa?

Istotną kwestią jest to, w jakich sytuacjach najczęściej jest wykonywane sądowe ustalenie ojcostwa. Bardzo często pozew w sprawie o ustalenie ojcostwa jest składany przez matkę, aby przeprowadzić badanie potwierdzające ojcostwo mężczyzny, który nie chce uznania dziecka za własne. Niemniej jednak o sądowe ustalenie ojcostwa może też wystąpić domniemany ojciec, który chce udowodnić, że dziecko nie jest jego. Pozew składany jest też w innych sytuacjach, np. gdy pojawiła się niepewność ojcostwa w związku z rozwodem lub gdy dziecko podejrzewa, że jego ojcem jest ktoś inny.

Kto może zlecić sądowe ustalenie ojcostwa?

Warto powtórzyć, kto może zlecić sądowe ustalenie ojcostwa. Takie prawo ma matka dziecka, mężczyzna podejrzewający, że jest ojcem (lub chcący zyskać dowód, że nim nie jest), a także dziecko, ewentualnie prokurator prowadzący sprawę rodzinną. Zawsze, gdy pojawia się wątpliwość, kto jest ojcem, powinno się wykonać badania DNA, które da wiarygodny wynik.

Data publikacji: 24/02/2020, Data aktualizacji: 26/03/2020