Sądowe ustalenie ojcostwa - gdy ojciec nie chce uznać dziecka Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – gdy ojciec nie chce uznać dziecka

Sądowe ustalenie ojcostwa – gdy ojciec nie chce uznać dziecka

Jeśli rodzice dziecka nie są w stanie się porozumieć na drodze prywatnej, a domniemany ojciec go nie uznaje, konieczne będzie sądowe ustalenie ojcostwa. Odbywa się ono na podstawie badań DNA przeprowadzonych w certyfikowanych ośrodkach. Są one szybkie, pewne i rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Sądowe ustalenie ojcostwa – jak przebiega proces i jak się do niego przygotować ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy najczęściej ma miejsce ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy możemy spodziewać się wyników testu na ojcostwo ?
Sądowe ustalenie ojcostwa – czy testy na ojcostwo są wiarygodne ?

Sądowe ustalenie ojcostwa – jak przebiega proces i jak się do niego przygotować?

Sądowe ustalenie ojcostwa nieco się różni od testów, które są realizowane indywidualnie. Różnice polegają na kwestiach formalnych. Próbki pobierane są nie tylko od dziecka oraz od domniemanego ojca, ale również od matki. Konieczne jest również pobranie wymazów w placówce medycznej – nie jest możliwe pobranie próbek na własną rękę i przesłanie ich do wybranego laboratorium. Wymaz pobierany jest przez osobę z personelu medycznego, która musi być wskazana przez biegłego sądowego. Po zakończeniu badania na ojcostwo placówka medyczna wystawia ekspertyzę, którą dołącza się do wyniku testu, a całość dokumentów – do akt sprawy sądowej.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy najczęściej ma miejsce?

Sądowe ustalenie ojcostwa ma miejsce najczęściej wtedy, gdy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka. Badanie jest wtedy konieczne, aby małoletni mógł otrzymać alimenty, a także mieć prawo do dziedziczenia po ojcu.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy możemy spodziewać się wyników testu na ojcostwo?

Jeszcze kilkanaście lat temu na wyniki testów na ojcostwo trzeba było czekać kilka tygodni. Obecnie jednak wynik można poznać w ciągu kilku dni, a w niektórych laboratoriach można przyspieszyć czas oczekiwania do 1-2 dni. Dotyczy to zarówno testów przeprowadzanych u dziecka po porodzie, jak i jeszcze w okresie ciąży.

Sądowe ustalenie ojcostwa – czy testy na ojcostwo są wiarygodne?

Wynik badania DNA przeprowadzonego w certyfikowanej i akredytowanej placówce medycznej nie pozostawia żadnych wątpliwości. Badania DNA jednoznacznie potwierdzają lub wykluczają ojcostwo. Jeśli test potwierdził ojcostwo, nie ma praktycznie żadnej możliwości jego podważenia.

Data publikacji: 05/05/2023, Data aktualizacji: 31/05/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium