Rozwód z orzeczeniem o winie – na czym polega?
Wiele małżeństw kończy się rozstaniem, którego konsekwencją najczęściej jest rozwiązanie małżeństwa. Rozwód z orzeczeniem o winie to sytuacja, w której jedna ze stron jest winna rozpadowi małżeństwa. Związek może zakończyć się również rozwodem za porozumieniem stron – wiele zależy od tego, jak wyglądała sytuacja w danej rodzinie.
Na czym polega rozwód z orzeczeniem o winie?
Ile się czeka na rozwód z orzeczeniem o winie?
Czy przy rozwodzie z orzeczeniem o winie potrzebni są świadkowie?
Jakie są koszty rozwodu z orzeczeniem o winie?
Spis treści
Na czym polega rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwój z orzeczeniem o winie polega na rozwiązaniu małżeństwa w sytuacji, w której jedna ze stron (lub obie strony) jest winna rozpadu pożycia. Jest to najbardziej czasochłonna forma rozwodu, przy czym rzadko dochodzi do porozumienia już przy pierwszej rozprawie. Określenie kto jest winny rozpadu pożycia ma duże znaczenie przy żądaniu alimentów czy podziale opieki nad dziećmi.
Ile się czeka na rozwód z orzeczeniem o winie?
Każda sytuacja jest winna, dlatego ciężko określić, jak długo trwają rozprawy przy rozwodzie z orzeczeniem o winie. Średni czas postępowania to 3-4 rozprawy, przy czym na każdą z nich oczekuje się około 3 miesięcy. Zależy to jednak od samego sądu oraz od tego, jak dużą ilością spraw zajmuje się dana instytucja. Jeśli obie strony są zgodne co do tego kto ponosi winę za rozpad związku, wyrok może zapaść już na pierwszej rozprawie.
Czy przy rozwodzie z orzeczeniem o winie potrzebni są świadkowie?
Świadkowie mogą okazać się potrzebni podczas trwania postępowania rozwodowego. Wszystko zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest sprawa – jeśli sąd potrzebuje dodatkowych dowodów do wydania wyroku to konieczne będzie powołanie świadków. Mają oni potwierdzić zeznania stron, dlatego muszą być osobami wiarygodnymi.
Jakie są koszty rozwodu z orzeczeniem o winie?
Polskie prawo określa minimalną stawkę za rozwód z orzekaniem o winie – jest to 1080 zł netto, do czego należy doliczyć koszty dodatkowe, np. honorarium adwokata, koszty powołania biegłych itp. Warto jednak podkreślić, że wszelkie koszty przy tego typu postępowaniach są ponoszone przez stronę, która zostanie określona przez sąd jako winna rozpadowi małżeństwa.
pewnytato.pl Data publikacji: 17/03/2022, Data aktualizacji: 19/04/2022