Rozwód z orzeczeniem o winie Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Rozwód z orzeczeniem o winie – informacje

Rozwód z orzeczeniem o winie – informacje

Rozwód zawsze jest przykrą sytuacją, która generuje bardzo dużą ilość stresu, szczególnie jeśli jest to rozwód z orzeczeniem o winie. Taki stres warto jest zredukować za pomocą pozyskania wiedzy o podstawowych rzeczach związanych z tym przedsięwzięciem. Istotne jest zrozumienie konsekwencji takiego rozwodu, najczęstszych przyczyn, poznanie możliwości udowodnienia zdrady małżeńskiej oraz chociażby dbając o przyszłość – wpływu rozwodu z orzeczeniem o winie na emeryturę.

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie dla małżonków ?
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są najczęstsze przyczyny ?
Rozwód z orzeczeniem o winie – jak udowodnić zdradę małżeńską ?
Rozwód z orzeczeniem o winie – czy wpływa na wysokość emerytury ?

Jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie dla małżonków?

Rozwód z orzeczeniem o winie często sprawia, że małżonkowi, który nie został uznany za winnego rozpadu małżeństwa przysługują alimenty od winowajcy. Roszczenie alimentacyjne przysługuje tylko na podstawie pogorszenia sytuacji materialnej osoby uprawnionej. Rozwód z orzeczeniem o winie może nieść również konsekwencje dotyczące dóbr osobistych i majątkowych. Jeżeli chodzi o dobra majątkowe – po rozwodzie powstaje rozdzielność majątkowa i brak możliwości dziedziczenia majątku po byłym małżonku. Możliwe jest także powrócenie do poprzedniego nazwiska.

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są najczęstsze przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn rozwodów z orzeczeniem o winie możemy zaliczyć:

  • Przemoc fizyczna
  • Przemoc psychiczna
  • Alkoholizm
  • Zdrada
  • Prowadzenie „podwójnego życia”
  • Mentalne porzucenie rodziny

Rozwód z orzeczeniem o winie – jak udowodnić zdradę małżeńską?

Zdradę małżeńską niestety trzeba udowodnić w sądzie za pomocą twardych dowodów. Ten proces nie należy do najprzyjemniejszych, jednak jest konieczny by orzec rozwód z winy jednej ze stron. Istotnymi dowodami w tej sprawie będą: zeznania w sądzie, przesłuchanie świadków, zdjęcia wskazujące na zdradę, korespondencja tekstowa, która może wskazywać na niewierność małżeńską, wydruki bilingów telefonicznych oraz wszelkie dowody znalezione przez detektywa, które wskazują na niewierność małżonka.

Rozwód z orzeczeniem o winie – czy wpływa na wysokość emerytury?

Podczas rozwodu lub po nim następuje podzielenie środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS zebranych podczas trwania związku małżeńskiego. Nie dotyczy to jednak składek emerytalnych na zwykłym koncie ZUS, one są własnością osoby, która je wpłaca.

 

Data publikacji: 05/05/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium