Rozwód z orzeczeniem o winie i jego przebieg Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Rozwód z orzeczeniem o winie i jego przebieg

Rozwód z orzeczeniem o winie i jego przebieg

Rozwód z orzeczeniem o winie należy przeprowadzić wtedy, kiedy jeden z małżonków jest odpowiedzialny za rozpad dotychczasowego pożycia małżeńskiego albo winne są nawet obie strony. W rzeczywistości procedura staje się bardziej skomplikowana, gdy domniemany winny nie zgadza się z decyzja małżonka. Warto pamiętać, że nie można potrącać sobie win. Czym zatem dokładniej charakteryzuje się rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie?
Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą rozwód z orzeczeniem o winie?
Jakie mogą być powody rozwodu z orzeczeniem o winie?
Ile trwa sprawa sądowa, gdy w grę wchodzi rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie wiąże się przede wszystkim z podziałem majątku, który może stanowić m.in. jedną z konsekwencji rozwodu. Udziały małżonków w majątku są równe. W uzasadnionych sytuacjach sąd może orzec nierówne udziały. Powody mogą być różne, np. hazard, alkoholizm. Warto wiedzieć, iż w każdym indywidualnym przypadku sąd zanim wyda orzeczenie, dokładnie zbada wszystkie okoliczności mające związek z daną sprawą rozwodową.

Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie wiąże się z wieloma konsekwencjami prawnymi. Powstaje przede wszystkim obowiązek alimentacyjny. Jeśli dojdzie do rozwoju z orzeczeniem o winie obojgu małżonków to każdy z nich może w ciągu 5 lat domagać się wsparcia finansowego. Odnosi się to np. do stanu niedostatku. Małżonek wyłącznie winny nie ma prawa domagać się jakiegokolwiek wsparcia finansowego od niewinnego małżonka. Inną konsekwencją prawną rozwodu z orzeczeniem o winie jest powstanie prawa do zawarcia kolejnego związku małżeńskiego. Spośród innych konsekwencji można wskazać na umożliwienie powrotu do poprzedniego nazwiska, powstanie rozdzielności majątkowej, brak możliwości do dziedziczenia czegokolwiek po byłym małżonku.

Jakie mogą być powody rozwodu z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie może nastąpić w wielu różnych powodów. Zwykle jest to zdrada małżeńska, alkoholizm, nadmierne spożywanie środków odurzających, brak wzajemnej pomocy, niechęć do współżycia.

Ile trwa sprawa sądowa, gdy w grę wchodzi rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie nie ma jednakowego czasu trwania niezależnie od przypadku. Każda sprawa jest rozpatrywana w indywidualny sposób i jednej czas trwania może być dłuższy, a w drugiej krótszy. Od złożenia pozwu do orzeczenia rozwodu może upłynąć od kilku aż do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Następnie jest postępowanie odwoławcze trwające nawet ok. 2 lat.

Data publikacji: 25/08/2022, Data aktualizacji: 30/09/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium