Od którego tygodnia ciąży można wykonać badanie DNA na ojcostwo? Ile takie badanie kosztuję oraz dlaczego warto je wykonać? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Od którego tygodnia ciąży można wykonać badanie DNA na ojcostwo? Ile takie badanie kosztuję oraz dlaczego warto je wykonać?

Od którego tygodnia ciąży można wykonać badanie DNA na ojcostwo? Ile takie badanie kosztuję oraz dlaczego warto je wykonać?

Już w trakcie ciąży można potwierdzić lub wykluczyć domniemane ojcostwo dziecka. Materiał do badania może być pobrany od płodu podczas inwazyjnego badania prenatalnego, takiego jak amniopunkcja, lub metodą nieinwazyjną poprzez badanie DNA płodu występującego w krwi matki. W obu przypadkach materiałem do badań pobranym od ojca pozostaje wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Uznanie ojcostwa przed porodem – dlaczego warto wykonać badanie?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jaki jest koszt badania?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jaki jest czas oczekiwania na wyniki?
Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży można wykonać badanie?

Uznanie ojcostwa przed porodem — dlaczego warto wykonać badanie?

Ustalenie ojcostwa dziecka wywołuje zwykle bardzo negatywne emocje u kobiety w ciąży, która powinna unikać stresu. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kto jest ojcem nienarodzonego dziecka, zalecane jest wykonanie testu na ojcostwo jeszcze w trakcie trwania ciąży. Dzięki temu możemy jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić domniemane ojcostwo, nawet na wczesnym etapie ciąży. Ta wiedza jest ważna również dla przyszłych ojców. Uzyskanie jasnej i ostatecznej odpowiedzi dotyczącej ojcostwa pozwala na załatwienie wszystkich formalnych jeszcze przed narodzinami dziecka. Taką formalnością jest uznanie ojcostwa przed porodem, co może być dobrym rozwiązaniem, mając na uwadze to, że po narodzinach dziecka rodzice mogą nie mieć na to czasu.

Uznanie ojcostwa przed porodem — jaki jest koszt badania?

Cena komercyjnego testu na ojcostwo zależy od lokalizacji wybranego laboratorium, rodzaju zamówionego testu, przesłanych materiałów do badania oraz czasu oczekiwania na wyniki. Testy prenatalne na ojcostwo, umożliwiające uznanie ojcostwa przed porodem należą do tych najdroższych. Ich cena rozpoczyna się od 2000 zł i sięga niekiedy aż 7 tys. zł.

Uznanie ojcostwa przed porodem — jaki jest czas oczekiwania na wyniki?

Niezależnie od zastosowanej metody, wyniki badań umożliwiające uznanie ojcostwa przed porodem są dostępne w ciągu 5-10 dni roboczych. Jeśli chcesz otrzymać wyniki szybciej, możesz wybrać ekspresowy test na ojcostwo DNA — wyniki będą gotowe 48 godzin po otrzymaniu próbki w laboratorium. Generuje to jednak dodatkowy koszt.

Uznanie ojcostwa przed porodem — od którego tygodnia ciąży można wykonać badanie?

Test DNA umożliwiający uznanie ojcostwa przed porodem wykonywany jeszcze w trakcie trwania ciąży można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich można wykonać już od 8 tygodnia ciąży, drugi – 15. Testy te różnią się od siebie m.in. ceną, a także rodzajem próbek wykorzystywanych do analizy.

Data publikacji: 12/10/2022, Data aktualizacji: 17/11/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium