Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?

Na czym polega uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwością, która stoi przed rodzicami nienarodzonego dziecka, jeśli nie są oni małżeństwem. W ten sposób można uniknąć wielu formalności do załatwienia już po narodzinach maluszka – w końcu okres połogu nie jest najlepszym dla kobiety i warto załatwić możliwe sprawy nieco wcześniej.

Jakie możliwości daje uznanie ojcostwa przed porodem?
Co jest koniecznie do uznania ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – na jakim etapie ciąży jest możliwe wykonanie testu na ojcostwo?
Uznanie ojcostwa przed porodem – jaki jest koszt testu na ojcostwo?

Jakie możliwości daje uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem sprawia, że ojciec dziecka oficjalnie je uznaje – dziecko ma wówczas prawo do dziedziczenia na wypadek śmierci ojca, a także może otrzymać jego nazwisko. Uznanie ojcostwa przed porodem pozwala na uregulowanie praw rodzicielskich, ale stawia przed ojcem dziecka także obowiązki np. zobowiązanie do płacenia alimentów.

Co jest koniecznie do uznania ojcostwa przed porodem?

W celu uznania ojcostwa przed porodem wystarczy zgłosić się do USC i zgłosić chęć uznania dziecka przed porodem. Do urzędu stawia się matka oraz ojciec dziecka – partnerzy muszą wspólnie potwierdzić uznanie ojcostwa. W razie takiej konieczności najpierw do urzędu może zgłosić się mężczyzna, a ciężarna ma 3 miesiące na potwierdzenie jego słów. DO USC para zgłasza się z dowodami osobistymi oraz zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym ciążę, nawet jeśli jest ona widoczna.

Uznanie ojcostwa przed porodem – na jakim etapie ciąży jest możliwe wykonanie testu na ojcostwo?

Uznanie ojcostwa przed porodem może być niezależne od wykonania testu na ojcostwo – nie jest nawet wymagane, by mężczyzna uznający ojcostwo był biologicznym ojcem. Wielu mężczyzn decyduje się jednak wcześniej wykonać test na ojcostwo, by mieć pewność co do biologicznego pokrewieństwa. Jest on możliwy do wykonania już od 8 tygodnia ciąży

Uznanie ojcostwa przed porodem – jaki jest koszt testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo wykonywane w czasie ciąży są najdroższymi spośród wszystkich badań na ojcostwo. Cena badania zależy od wybranego laboratorium – należy się jednak przygotować na koszty wynoszące od 2 do nawet 7 tysięcy złotych. Dla porównania test wykonany już po narodzinach dziecka można wykonać za 500 złotych.

Data publikacji: 20/09/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium