Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa wnosi się w sądzie – aby więc wykazać swoje racje, mężczyzna musi udowodnić, że nie jest ojcem dziecka. Najczęściej wykorzystywanym dowodem jest wynik testu na ojcostwo. Jedno proste i szybkie badanie pozwala ukrócić postępowanie nawet do jednej rozprawy!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Jak udowodnić, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka?
- Dlaczego warto zrobić test DNA przed rozpoczęciem sprawy?
- Co zrobić, gdy minął termin zaprzeczenia ojcostwa?
Spis treści
Jak udowodnić, że mężczyzna nie jest ojcem dziecka?
Dowody, które można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa to:
- wynik testu na ojcostwo,
- wiadomości SMS,
- wiadomości e-mail,
- zdjęcia,
- zeznania świadków.
Spośród nich najbardziej wiarygodny dowód stanowi wynik testu DNA na ojcostwo. A to dlatego, że badania DNA pozwalają jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.
Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo z danymi osobowymi? Może się przydać!
Dlaczego warto zrobić test DNA przed rozpoczęciem sprawy?
Wiele osób zastanawia się, czy wykonać test na ojcostwo przed rozprawą, czy lepiej poczekać, aż to sąd skieruje na badania DNA. W rzeczywistości w większości przypadków sąd kieruje na badania DNA dopiero wtedy, gdy przeanalizowane zostaną inne dowody. I to nie w każdej sytuacji, a jedynie niektórych. Dlatego też lepiej zrobić badanie wcześniej i stawić się na rozprawie z gotowym wynikiem testu. Dzięki temu postępowanie może się znacznie skrócić.
Wykonanie testu DNA na ojcostwo przed rozprawą pozwala zaoszczędzić:
- czas i nerwy – po okazaniu wyniku testu DNA, który dla sądu jest najpewniejszym dowodem, sprawa może się zakończyć nawet na pierwszej rozprawie,
- pieniądze – im mniej rozpraw, tym mniejsze koszty postępowania.
Dodatkową zaletą jest to, że badanie bez skierowania z sądu możemy wykonać w dogodnym terminie oraz miejscu – jest ono także zazwyczaj tańsze niż test DNA ze skierowaniem od sądu.
Co zrobić, gdy minął termin zaprzeczenia ojcostwa?
Pozew o zaprzeczenie ojcostwa można złożyć do 6 miesięcy od momentu, gdy mężczyzna dowiedział się o narodzinach dziecka. W sytuacji, gdy termin ten minął, jedynie prokurator może wszcząć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa. Wynik testu na ojcostwo stanowi dowód, że rozpoczęcie sprawy jest zasadne, dzięki czemu można złożyć taki pozew również po terminie dla ojca.
To może Cię zainteresować: 13 najczęstszych powodów wykonywania testów na ojcostwo