Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie to jeden ze sposobów na rozwiązanie małżeństwa. Winnymi rozpadu małżeństwa może być zarówno mąż, żona, jak i małżonkowie wspólnie. Jeśli para nie może dojść do porozumienia to wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie jest jednym ze sposobów na zakończenie związku.

Jakie są najczęstsze przesłanki do ubiegania się o rozwód z orzeczeniem o winie ?
Rozwód z orzeczeniem o winie – co daje takie rozwiązanie?
Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?
Ile kosztuje sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie?

Jakie są najczęstsze przesłanki do ubiegania się o rozwód z orzeczeniem o winie ?

Sąd indywidualnie rozpatruje sytuację każdego małżeństwa i dopiero na tej podstawie wydaje wyrok. Zazwyczaj rozwód z orzeczeniem o winie jest związany z rozpadem pożycia z winy jednego z małżonków. Może dotyczyć to zdrady, porzucenia rodziny, nadużywania alkoholu czy innych uzależnień. Rozwód z orzeczeniem o winie może być również wynikiem trwonienia majątku.

Rozwód z orzeczeniem o winie – co daje takie rozwiązanie?

Rozwód z orzeczeniem o winie daje możliwość ubiegania się o alimenty od tego z małżonków, który jest winny rozpadowi małżeństwa. Jednocześnie ten, kto spowodował rozpad pożycia nie będzie mógł w przyszłości domagać się alimentów – musi radzić sobie sam nawet wówczas, kiedy na skutek rozwodu jego sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu. Rozwód z orzeczeniem o winie może mieć znaczenie przy ustalaniu opieki nad dziećmi, nie ma jednak wpływu na podział wspólnego majątku.

Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie z pewnością nie kończy się na jednej rozprawie – zwykle wymagane jest kilka rozpraw, a kiedy sytuacja jest skomplikowana to dochodzi do większej ilości wyznaczonych spraw. W najlepszym wypadku postępowanie trwa wówczas kilka miesięcy, ale są znane przypadki, gdy trudne sprawy rozwodowe przeciągają się jeszcze dłuższy czas.

Ile kosztuje sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie?

Koszt opłaty sądowej związanej ze sprawą rozwodową zawsze wynosi 600 złotych. Obciążana jest nią z reguły strona winna rozpadowi małżeństwa. Podczas rozwodu z orzekaniem o winie konieczne jest zatrudnienie adwokata – wówczas koszty oscylują średnio wokół 2000-3000 złotych. Koszty mogą jeszcze wzrosnąć, gdy np. w sprawie powołuje się biegłych.

Data publikacji: 18/11/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium