Jak uzyskać rozwód kościelny? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Jak uzyskać rozwód kościelny?

Jak uzyskać rozwód kościelny?

Kodeks Prawa Kanonicznego nie zawiera instytucji rozwodu kościelnego. Prawidłowym terminem jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. Proces ten doprowadza do stanu, w którym to dane małżeństwo nigdy nie zostało zawarte z perspektywy Kościoła Katolickiego. Jak uzyskać rozwód kościelny? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak uzyskać rozwód kościelny – gdzie się zgłosić?

W pierwszej kolejności dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług eksperta ds. prawa kanonicznego, takim ekspertem będzie adwokat kanoniczny, który posiada odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

Następnie należy zwrócić się do sądu kościelnego. Sprawa rozwodowa prowadzona jest właśnie przed nim i rozpoczyna ją złożenie skargi.

Wniosek może być oddalony lub przyjęty. Gdy wniosek zostanie przyjęty, wtedy rozpoczyna się postępowanie rozwodowe. W trakcie postępowania strony składają zeznania przed sędzią i notariuszem.

Jak uzyskać rozwód kościelny – jak długo trwa proces?

Jak uzyskać rozwód kościelny w trybie przyspieszonym? W 2015 roku za sprawą Papieża Franciszka wprowadzono instytucję procesu skróconego. W jej ramach można uzyskać rozwód kościelny nawet w 45 dni.

Aby było to możliwe, konieczne jest zaistnienie następujących okoliczności:

  • żądanie zostało zgłoszone przez obydwoje małżonków lub przez jednego z nich za zgodą drugiego;
  • przytaczane są okoliczności dotyczące faktów lub osób poparte zeznaniami lub dokumentami, które nie wymagają przeprowadzenia dokładniejszego badania albo dochodzenia oraz w sposób oczywisty wskazują na nieważność”.

Warto pamiętać, że w takich sprawach orzekać może jedynie biskup diecezjalny.

W sprawach odbywających się w normalnym trybie trudno jest oszacować czas trwania procesu. Z pewnością jest on uzależniony od ilości spraw, jakie aktualnie toczą się w danym sądzie. Innym istotnym czynnikiem wpływającym na długość postępowania są takie kwestię jak: współpraca w ramach procesu, jakość przedstawionych dowodów, czy jakość skargi, która została przedłożona celem rozpoczęcia procesu. Przyjmuje się, że średnio na rozwód kościelny czeka się do kilku lat.

Jak uzyskać rozwód kościelny – jakie warunki muszą być spełnione?

Aby móc starać się o rozwód kościelny muszą zajść konkretne przesłanki. Za podstawę do złożenia wniosku o stwierdzenie nieważności małżeństwa uznaje się wystąpienie, części z poniższych okoliczności:

  • wady zgody małżeńskiej – np. zdrada, kłamstwo, brak wystarczającego używania rozumu;
  • niezdolność konsensualna – np. dewiacje, zaburzenia psychiczne, nałogi;
  • przeszkody zrywające – np. impotencja, różne wyznanie, wiek, pokrewieństwo

Jak uzyskać rozwód kościelny? Gdy jesteśmy w stanie udowodnić wystąpienie powyższych okoliczności, wtedy uzyskanie rozwodu kościelnego, czyli orzeczenia nieważności małżeństwa nie powinno stanowić problemu.

To może Cię zainteresować: Jak wyglądają mediacje przy rozwodzie?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 13/12/2021, Data aktualizacji: 21/07/2022

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium