Jak ustalić ojcostwo - sposoby na ustalenie ojcostwa Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo – sposoby na ustalenie ojcostwa

Jak ustalić ojcostwo – sposoby na ustalenie ojcostwa

Nie każde dziecko przychodzi na świat w małżeństwie. Są też kobiety, które muszą same wychowywać dzieci. A co z ojcem? Mając wyniki testów, możemy wystąpić o uzyskanie alimentów czy władzy rodzicielskiej. A więc, jak ustalić ojcostwo?

Jak ustalić ojcostwo – w jaki sposób ustala się ojcostwo ?
Jak ustalić ojcostwo – ile zapłacimy za test ?
Jak ustalić ojcostwo – kiedy będą wyniki testu na ojcostwo do obioru ?
Jak ustalić ojcostwo – czy test na ojcostwo jest wiarygodny ?

Jak ustalić ojcostwo – w jaki sposób ustala się ojcostwo ?

Ojcostwo można ustalić za pomocą 3 sposobów.

  1. Uznanie ojcostwa – polega na złożeniu wniosku przez mężczyznę przed kierownikiem stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka. Matka dziecka musi potwierdzić to oświadczenie w ciągu trzech miesięcy od momentu jego złożenia.
  2. Domniemanie ojcostwa – polega na tym, że jeśli dziecko urodziło się podczas małżeństwa, bądź 300 dni przed jego ustaleniem lub unieważnieniem, uznaje się, że dziecko jest potomkiem męża matki.
  3. Sądowe ustalenie ojcostwa – dotyczy dziecka pozamałżeńskiego, którego matka twierdzi, że jej były partner jest ojcem, ale ten nie przyznaje się do tego. Sądowe ustalenie ojcostwa trwa nawet od  kilku do kilkunastu miesięcy, a nawet lat.

Ustalenie ojcostwa można zrobić za pomocą badań DNA. Jest to najszybszy sposób na ustalenie ojcostwa.

Jak ustalić ojcostwo – ile zapłacimy za test ?

Każde laboratoria genetyczne mają własne cenniki. Możemy wyróżnić trzy badania na ojcostwo. Za badanie na ustalenie ojcostwa należy zapłacić około 500 złotych. Badanie jest samodzielne, polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Drugim badaniem, jest badanie z mikrośladów. Jest to badanie, na podstawie niestandardowych próbek z przedmiotów, na których mogą znajdować się DNA badanej osoby, np. szczotka do włosów czy szczoteczka do zębów. Za taki test należy zapłacić od 700 do 1200 złotych. Trzecim rodzajem jest test na ojcostwo podczas trwania ciąży. Cena za taki test może sięgać nawet 7000 złotych.

Jak ustalić ojcostwo – kiedy będą wyniki testu na ojcostwo do obioru ?

Czas odbioru wyników badań zależy od tego, jaki test został wykonany. Jeżeli wykonamy test na podstawie wymazu z policzka, wyniki otrzymamy w ciągu 3-5 dni roboczych. Na wynik badania wykonywanego z wykorzystaniem mikrośladów należy czekać do 10 dni roboczych. Taki test możemy zanieść osobiście, bądź wysłać pocztą lub kurierem do placówki. Test na ojcostwo podczas ciąży możemy wykonać od 8 tygodnia. Na wyniki czekamy do 15 dni roboczych.

Jak ustalić ojcostwo – czy test na ojcostwo jest wiarygodny ?

Ustalenie ojcostwa na podstawie badań DNA jest teraz najpopularniejszą metodą. Badanie można wykonać z wymazu z policzka czy mikrośladów. Jest on bezbolesny, a pobranie materiału zajmuje kilka sekund. Wiarygodność badania wynosi prawie 100% (99,999%), a wyklucza ojcostwo w 100%. Na wyniki czekamy do kilkunastu dni.

Data publikacji: 14/02/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium