Jak rozpoznać toksyczny związek – 6 najczęstszych oznak Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Związek > Jak rozpoznać toksyczny związek – 6 najczęstszych oznak

Jak rozpoznać toksyczny związek – 6 najczęstszych oznak

Wielu ludzi żyje w tzw. toksycznych związkach, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Często jesteśmy tak zaślepieni miłością do drugiej osoby, że nawet nie zauważamy, kiedy osoba ta wyrządza nam ogromną krzywdę i działa na nas destrukcyjnie. Zastanawiasz się, czy i Ty tkwisz w takiej „niezdrowej” relacji? Oto 6 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że Twój związek jest toksyczny.

toksyczny związek

1. Partner/ka kontroluje całe Twoje życie

Mówi Ci co masz robić i z kim wolno Ci się spotykać, a gdy nie posłuchasz, reaguje złością lub wręcz agresją? W ten sposób Twój partner/ka próbuje mieć nad Tobą pełną kontrolę. Wiedz, że nawet będąc w związku, nie jesteś niczyją własnością, a relacja między dwojgiem ludzi może być udana tylko wtedy, gdy partnerzy darzą się wzajemnym zaufaniem i dają sobie choć odrobinę przestrzeni.

2. Ciągle się kłócicie

Kłótnie zdarzają się w każdym związku i są zjawiskiem całkowicie normalnym. Problem pojawia się wtedy, gdy tym kłótniom nie ma końca. A sprawa robi się już naprawdę poważna, gdy krzykom towarzyszą jeszcze przekleństwa i obelgi pod adresem partnera/ki. Jeśli osoba, którą darzysz uczuciem obraża Cię i obwinia o wszystko, a w dodatku sprawia mu to przyjemność, to znak, że może warto wycofać się z takiej relacji.

Zobacz też: Związek na odległość – 5 najważniejszych wskazówek

3. Partner jest chorobliwie zazdrosny

Jak mówią słowa jednej z polskich piosenek: „Nie ma miłości bez zazdrości”. A jak jest naprawdę? Odrobina zazdrości w związku na pewno nie zaszkodzi, a nawet może pomóc. No bo przecież, jeśli partner jest o mnie zazdrosny, to znaczy, że mu na mnie zależy. Problem pojawia się wtedy, gdy jest to zazdrość chorobliwa. Osoba, z którą jesteśmy w toksycznym związku zaczyna być zazdrosna o każdego napotkanego mężczyznę czy kobietę, o rodzinę, przyjaciół, a nawet…czas spędzony z dziećmi. Taka przesadna i niczym nieuzasadniona zazdrość może oznaczać jedno – toksyczny związek, z którego powinniśmy się jak najszybciej uwolnić.

4. Partner/ka myśli tylko o sobie i swoich uczuciach

W udanych związkach partnerzy troszczą się o siebie nawzajem, często przedkładają potrzeby ukochanej osoby ponad swoje własne. Toksyczny partner postępuje zupełnie inaczej. Myśli tylko o sobie i własnych zachciankach, jest samolubny i nie zważa na potrzeby drugiej osoby. Nie liczy się też z jej zdaniem i uczuciami. Jeśli widzisz takie zachowania u partnera/ki, może to oznaczać, że tkwisz w toksycznym związku.

5. Parter/ka pozbawia Cię poczucia własnej wartości

Ludzie, którzy naprawdę się kochają doceniają się wzajemnie, starają się dostrzegać w sobie jak najwięcej dobrych cech. W udanym związku (jak zresztą w każdej bliższej relacji z drugim człowiekiem) nie chodzi o nieustanne prawienie sobie komplementów, czy przymykanie oka na niewłaściwe postępowanie, ale o konstruktywną krytykę, która ostatecznie zawsze ma służyć czemuś dobremu. Ma motywować do pozytywnych zmian, a nie pogrążać czy wprawiać bliską osobę w kompleksy. Toksyczny związek wygląda inaczej. W nim partner widzi tylko złe cechy, nie motywuje do rozwoju, wypomina błędy i słabe strony. Nie cieszy się też z osiągnięć ukochanej osoby.

Warto przeczytać: 4 ważne porady, jak uratować małżeństwo

6. Partner/ka stosuje przemoc fizyczną i emocjonalną

Toksyczni partnerzy to często emocjonalni szantażyści. Gdy chcą zatrzymać przy sobie drugą osobę, posługują się różnymi argumentami: wmawiają, że nie potrafią bez nas żyć, grożą, że zrobią nam krzywdę, jeśli od nich odejdziemy lub że sami sobie coś zrobią (np. odbiorą życie). Taka „gra na emocjach” powoduje, że partner, który chciał odejść, w końcu zostaje, gdyż boi się konsekwencji. W toksycznych związkach niestety często występuje też przemoc fizyczna. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może okazać się odejście.

Toksyczny związek – jak sobie poradzić?

Jeśli partner/ka przejawia któreś z powyższych zachowań, może to oznaczać, że jesteś w toksycznym związku. Co robić w takiej sytuacji? Możesz oczywiście próbować uzdrowić taki związek. To wymaga jednak ogromnej pracy i zaangażowania obu stron. Pamiętaj, że to toksyczny partner musi przede wszystkim uzmysłowić sobie, że to, co robi jest złe. Nie zawsze to się jednak udaje. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakończenie związku.

Zdjęcie: Designed by Freepik

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 04/02/2018

Wpisany w:: Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium