Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze ⁉✅ Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Każdego roku przeprowadza się wiele testów na ojcostwo. Jednak oferty poszczególnych laboratoriów różnią się nie tylko ceną, ale również innymi kwestiami. Jak rozpoznać, czy testy DNA są przeprowadzone dobrze? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, na które warto zwrócić szczególną uwagę!

Jak rozpoznać czy testy DNA są przeprowadzone dobrze?

Wskazówki, które przedstawimy, pomogą podjąć decyzję o wybraniu najbardziej odpowiedniego laboratorium do przeprowadzenia testu DNA.

1. Badanie 24 markerów DNA

W obecnych czasach analiza 24 markerów DNA jest złotym standardem. Jeśli laboratorium bada mniej markerów (zwykle 16 lub 21) wynik badania na ojcostwo może być niejednoznaczny. Szczególnie wtedy, gdy w badaniu uczestniczą tylko ojciec I dziecko. Obecnie na rynku najszerszym zakresem są 34 markery DNA.

2. Doświadczenie w badaniach DNA

W dzisiejszych czasach rośnie liczba marek, które podejmują decyzję o realizacji badań DNA. Jednakże należy pamiętać, że w dużej ilości przypadków są to wyłącznie pośrednicy, którzy bezpośrednio takiego badania nie wykonują.

3. Badanie dowolnych próbek

Jeżeli chodzi o kwestię badania próbek: należy pamiętać, że w sytuacji, gdy dane laboratorium próbuje Ci narzucić to, jakie próbki są najlepsze, to powinieneś zrezygnować z usług takiej placówki. Natomiast trzeba mieć na uwadze również to, że rodzaj próbek, które są używane do badania, może rzeczywiście wpłynąć na jego cenę. Jeżeli chodzi o mikroślady to nie powinno być podziału na próbki gorsze i lepsze.

4. Wynik po polsku i z możliwością umieszczenia danych osobowych

Musisz pamiętać, że wybór najtańszych ofert będzie skutkował tym, że wynik testu na ojcostwo może być określony wyłącznie w języku angielskim, bądź innym języku (oczywiście w zależności od tego, gdzie zostało zlecone przeprowadzenie takiego badania). Jeżeli chodzi o możliwość umieszczania danych osobowych: przy najtańszych badaniach jest to bardzo rzadkie.

5. Brak dodatkowych kosztów np. za wysyłkę zestawu

Często dochodzi do takich sytuacji, że niska cena badania na ojcostwo jest tylko na początku. Natomiast później okazuje się, że trzeba dopłacić np. za wysyłkę zestawu, który został zamówiony. Jeżeli z początku cena wynosiła 600 złotych, na końcu może się okazać, że przekroczyła nawet 1500 złotych.

6. Wynik zgodny z rekomendacjami PTMSiK

PTMSiK jest to nic innego, jak skrót od Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Według tego towarzystwa wynikiem, który potwierdza ojcostwo, jest ten z prawdopodobieństwem 99,9999%. Wiarygodne laboratorium zawsze wydaje wyniki zgodne z zaleceniami PTMSiK.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/01/2021, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium