Jak można uznać ojcostwo przed porodem? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak można uznać ojcostwo przed porodem?

Jak można uznać ojcostwo przed porodem?

Czy można uznać dziecko przed porodem online, Jaki wniosek należy złożyć, żeby uznać ojcostwo przed porodem online, Czy w każdym roku dokumenty o uznanie ojcostwa przed porodem są takie same, Kiedy uznanie ojcostwa przed porodem wymaga osobistej wizyty w urzędzie

Osoby trwające w związkach partnerskich mają na swojej drodze wiele trudności – jedną z nich jest kwestia ojcostwa dziecka urodzonego w takim związku. Uznanie ojcostwa przed porodem jest możliwe i coraz częściej z takiej opcji korzystają pary. Dzięki temu można ograniczyć liczbę czasochłonnych czynności już po urodzeniu się dziecka.

Czy można uznać dziecko przed porodem online?
Jaki wniosek należy złożyć, żeby uznać ojcostwo przed porodem online?
Czy w każdym roku dokumenty o uznanie ojcostwa przed porodem są takie same?
Kiedy uznanie ojcostwa przed porodem wymaga osobistej wizyty w urzędzie?

Czy można uznać dziecko przed porodem online?

Polskie przepisy w chwili obecnej nie umożliwiają uznania dziecka na drodze online – może za jakiś czas się to zmieni. Obecnie rodzice muszą stawić się przed urzędnikiem USC osobiście. W dobie koronawirusa trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość – przed urzędami stanu cywilnego są ogromne kolejki.

Jaki wniosek należy złożyć, żeby uznać ojcostwo przed porodem online?

W wybranym urzędzie stanu cywilnego dostępne są specjalne druki oświadczeń, które muszą na miejscu wypełnić rodzice. Nie ma możliwości, by złożyć takie oświadczenie online. Po wypełnieniu oświadczenia, składa się je w obecności urzędnika USC, który dokonuje formalnego uznania ojcostwa. Nie ma konieczności, by powtarzać ten proces już po narodzinach dziecka.

Czy w każdym roku dokumenty o uznanie ojcostwa przed porodem są takie same?

Druki oświadczeń o uznanie ojcostwa przed porodem mogą się zmieniać z roku na rok, dlatego też nie należy się sugerować przykładami dostępnymi w Internecie lub ewentualnie na stronie internetowej USC. Najlepiej jest udać się do odpowiedniego USC na miejscu wypełnić druk, który będzie honorowany w placówce. Przyjście z własnym drukiem nie przyśpieszy całego procesu, ponieważ nieprawidłowy druk okaże się nieważny i trzeba będzie wypełniać go ponownie.

Kiedy uznanie ojcostwa przed porodem wymaga osobistej wizyty w urzędzie?

Uznanie ojcostwa przed porodem zawsze wymaga osobistej wizyty w urzędzie i to obojga rodziców. Zarówno matka, jak i ojciec nienarodzonego dziecka muszą oświadczyć, kto jest ojcem dziecka. Nie ma możliwości, by zrobić to zaocznie, ponieważ polskie prawo wymaga, by dobrowolne oświadczenie pochodziło od obojga rodziców.

Data publikacji: 27/10/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium