Ile kosztuje pozew rozwodowy? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Ile kosztuje pozew rozwodowy? 💰

Ile kosztuje pozew rozwodowy? 💰

Nawet jeśli niektórzy w związku z rozwodem odczuwają ulgę, zdecydowanie nie należy on do przyjemności. Sprawy rozwodowe „kosztują” przede wszystkim wiele nerwów, ale do poniesienia są również inne koszty. Ile kosztuje pozew rozwodowy i z jakimi wydatkami musimy się jeszcze liczyć?

ile kosztuje pozew rozwodowy

Tego dowiesz się z artykułu:

Ile kosztuje pozew rozwodowy?

Warunkiem orzeczenia rozwodu jest uznanie przez sąd całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, a więc ustania więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Pierwszym krokiem jest jednak napisanie i złożenie pozwu.

Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej wynoszącej 600 złotych. W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie (za porozumieniem stron), połowa tej kwoty jest zwracana powództwu, a druga część podzielona jest pomiędzy obie strony. Oznacza to, że minimalne koszty, jakie możemy ponieść w związku ze sprawą rozwodową, wynoszą 150 zł.

Jeśli powództwo znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, przy składaniu pozwu rozwodowego może wnioskować o umorzenie opłaty skarbowej.

⏩ Poczytaj więcej: Ile kosztuje rozwód – na jakie koszty musisz się przygotować?

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód za porozumieniem stron, bez konieczności ustalania alimentów na dzieci, kwestii dzielenia opieki i podziału majątku jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, ale oczywiście nie zawsze możliwym. Dlatego przy składaniu pozwu rozwodowego, nawet bez orzekania o winie, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami:

  • Jednorazowa porada prawna przed rozwodem wynosi około 200 złotych.
  • Najniższe wynagrodzenie adwokackie, w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, wynosi 720 złotych netto. Koszty rosną proporcjonalnie do stopnia skomplikowania sprawy i ilości rozpraw, ustalane są jednak indywidualnie pomiędzy adwokatem a klientem.
  • Wniosek o podział majątku przy zgodnym projekcie kosztuje 300 zł. Przy braku zgodności opłata za wniosek wynosi 1000 złotych. Często należy do tego doliczyć koszty związane z koniecznością powołania rzeczoznawców.
  • W przypadku przyznania alimentów na dzieci, pobierana jest opłata wynosząca 5 proc. od zasądzonej kwoty.
  • Złożenie w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenia o powrocie do dawnego nazwiska kosztuje 11 zł.

Ile kosztuje rozwód z orzekaniem o winie?

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie złożenie samego pozwu rozwodowego kosztuje tyle samo, tj. 600 zł. Jednak w przypadku orzeczenia winy jednej ze stron, będzie ona musiała ponieść koszty związane ze sprawą.

Rozwód z orzekaniem o winie wiąże się z podniesieniem kosztów wynikającym z kilku czynników, wśród nich możemy wyszczególnić:

• Dłuższy proces (więcej rozpraw);
• Pomoc adwokata (minimalne wynagrodzenie adwokackie w sprawach z orzekaniem o winie wynosi 1080 netto);
• Konieczność zaangażowania biegłych w skomplikowanych postępowaniach dowodowych.

W przypadku uznania winy jednej ze stron może być ona zobowiązana do poniesienia wszelkich kosztów związanych z procesem. Strona niewinna rozpadowi związku może również ubiegać się o alimenty na siebie, jeśli udowodni, że po rozwodzie jej sytuacja materialna uległa pogorszeniu.

📍 To może Cię zainteresować: Jak wziąć rozwód? Sprawdź, jak szybko załatwić rozwód

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 11/06/2021, Data aktualizacji: 10/08/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium