Ile kosztuje rozwód – na jakie koszty musisz się przygotować? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Związek > Ile kosztuje rozwód – na jakie koszty musisz się przygotować?

Ile kosztuje rozwód – na jakie koszty musisz się przygotować?

Rozwód to bez wątpienia bardzo trudna sytuacja dla obojga partnerów. W tym czasie partnerom jest trudno nie tylko ze względu na rozstanie, ale też koszty, jakie czekają ich ze względu na rozprawy. Często zadają sobie pytanie ile tak właściwie będzie nas to kosztować? Na co musimy się przygotować pod względem finansowym? Sprawdź, ile kosztuje rozwód.

Tego dowiesz się z artykułu:

Ile wynosi opłata sądowa za rozwód i kto ją wnosi?

Zawsze wnosząc sprawę do sądu, musimy liczyć się z opłatą sądową. Opłata ta wynosi 600 zł i jest stała, jak stanowi ustawa. Za tę opłatę odpowiedzialny jest małżonek wnoszący sprawę do sądu. Pozew o rozwód składamy w Sądzie Okręgowym właściwym do miejsca zamieszkania.

Kosztami nie jest jednak obciążony tylko jeden z małżonków. Jeśli będzie to rozwód bez orzekania o winie możesz uzyskać aż 75% zwrotu. Z urzędu zawsze uzyskasz połowę kosztów. Jeśli sąd tak zasądzi możesz dostać jeszcze kolejne 150 zł zwrotu. Jeśli natomiast rozwód rozwiązany zostanie z orzekaniem o winie, wszystko zależy od wyroku sądu.

Jakie są dodatkowe opłaty sądowe za rozwód?

Kiedy chcesz uzyskać rozwód, musisz mieć na względzie również inne koszty. Należą do nich:

  • Opłata sądowa od wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia – zwykle dotyczy ona kontaktów z dziećmi lub alimentów na dzieci, które chcemy zabezpieczyć wcześniej. Wynosi ona 100 zł.
  • Opłata sądowa dotycząca podziału majątku wspólnego małżonków – opłata wynosi 1000 zł, chyba, że małżonkowie złożą przed sądem plan podziału. W tym wypadku wyniesie tylko 300 zł.
  • Opłata sądowa w przypadku żądania eksmisji małżonka – jeśli małżonek wnosi również o eksmisję małżonka musi liczyć się z kosztem 200 zł. Z tym, że nie musi wnosić opłaty przed rozpoczęciem postępowania lecz już po orzeczeniu.

Ile kosztują mediacje sądowe przed rozwodem?

Małżonkowie muszą być też przygotowani na koszty związane z mediacjami sądowymi. Jeśli między małżonkami będzie istniał spór dotyczący władzy rodzicielskiej, kontaktów czy też alimentów, sąd może skierować małżonków do mediatora sądowego.

Koszty są stałe i wynoszą:

  • 150 zł – pierwsze spotkanie z mediatorem
  • 100 zł – każde kolejne spotkanie.

Koszty mediacji mogą wynieść maksymalnie 450 zł.

Ile wynosi opłata za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego?

Jeśli małżonkowie mają wspólnie małoletnie dzieci, trzeba liczyć się też z kosztami przeprowadzenia wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego. Kurator sądowy ma za zadanie sprawdzić, czy warunki, w jakich żyją dzieci, są odpowiednie i bezpieczne. Tutaj również koszt jest stały. Za wywiad środowiskowy zapłacisz 75 zł.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/05/2021

Wpisany w:: Związek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium