Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Grupa krwi Rh a ojcostwo

Grupa krwi Rh a ojcostwo

Grupa krwi Rh a ojcostwo

Porównując grupy krwi czasami można jedynie wstępnie wykluczyć ojcostwo. Nie ma natomiast możliwości potwierdzenia go tym sposobem. Nie jest on skuteczny, ponieważ grupa krwi nie może być wyróżnikiem danego człowieka. Jedyna pewna metoda sprawdzenia ojcostwa to badanie DNA.

Grupa krwi Rh a ojcostwo – metoda, która nie daje pewności

Gdy zarówno matka, jak i ojciec mają Rh-, ich dziecko nie będzie miało grupy Rh+.

W niektórych sytuacjach mogą pojawić się wątpliwości co do ojcostwa, które wiążą się z różnicami w Rh. Dobrze jednak zdać sobie sprawę, że wykluczenie ojcostwa na tej podstawie może jest bardzo wstępne i konieczne jest ustalenie  go w inny sposób. Co więcej, oznaczenie grup krwi warto wykonać drugi raz, ponieważ laboratoria stosunkowo często podają błędne wyniki, a u dzieci grupa krwi ustala się ostatecznie dopiero po ukończeniu przez nie 2. roku życia.

Grupa krwi ABO a ojcostwo – potwierdzenie ojcostwa jest niemożliwe

Każdy człowiek może mieć jedną z 4 grup krwi: A, B, AB i 0, dziedzicząc ją po rodzicach. Takie same grupy krwi mają więc miliony osób z całego świata. Cecha ta nie jest w związku z tym unikalna, nie da się na jej podstawie identyfikować konkretnej osoby. Dodatkowo przy niektórych kombinacjach (jedno z rodziców ma grupę B, drugie A) ich potomek może mieć jedną ze wszystkich grup. Potwierdzenie ojcostwa na podstawie grup krwi nie jest więc możliwe.

Grupa krwi Rh a ojcostwo – najpewniejsze testy DNA

Testy DNA realizowane na podstawie 24 markerów DNA – lub najlepiej na 34 markerach DNA – są najpewniejszą metodą ustalenia ojcostwa. Rezultat jest całkowicie jednoznaczny za każdym razem, gdyż przy badaniach genetycznych wykorzystuje się z profile genetyczne osób badanych. Są one nazywane „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ są dla każdego człowieka niepowtarzalne, nie zmieniają się, a także dziedziczy się po rodzicach. Ustalenie profili, a następnie ich porównanie to gwarancja całkowicie jednoznacznego wykluczenia lub potwierdzenia ojcostwa. Test na ojcostwo można zrealizować w ciąży bądź po narodzinach dziecka.


Zobacz też:

Aktualizacja 9 maja 2018 r.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/11/2016, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *