Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Ekshumacja zwłok a analiza DNA?

Ekshumacja zwłok a analiza DNA?

Ekshumacja zwłok a analiza DNA

Ekshumacja zwłok a analiza DNA

Ekshumacja zwłok służy nie tylko przeniesieniu ciała zmarłego w inne miejsce pochówku, ale nierzadko także jest niezbędna dla potwierdzenia tożsamości zmarłego. W obecnych czasach wykorzystanie technik biologii molekularnej staje się niezastąpione w ustaleniu tożsamości ekshumowanych zwłok.

Rodzaj pobieranego materiału do badań DNA uzależniony jest od stanu rozkładu zwłok. W badaniach genetycznych wykorzystuje się włosy zmarłego, paznokcie, fragmenty tkanek czy też kości.

Przeprowadzenie takiego badania jest procesem skomplikowanym, niemniej jednak obecna automatyzacja pozwala na przeprowadzenie analizy w stosunkowo krótkim czasie przy zachowaniu wysokiej czułości testu. Wynikiem badania jest uzyskany profil DNA zmarłego, który jednoznacznie określa tożsamość zmarłego. Profil DNA zmarłego porównuje się następnie z profilem określonym na podstawie próbki pobranej od członka rodziny zmarłego. Taki zabieg umożliwia potwierdzenie pokrewieństwa między badanymi osobami.

Być może tego typu metody zostaną wykorzystane przez badaczy przy nagłośnionej ostatnio planowanej ekshumacji zwłok gen. Augusta Fieldorfa.
Dodatkowych informacji udziela: Barbara Prokurat

Tel. 665 761 161, e-mail:barbara.prokurat@testdna.pl


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/10/2015, Data aktualizacji: 23/09/2023

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium