Domniemanie ojcostwa 300 dni. Prawo Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: domniemanie ojcostwa > Domniemanie ojcostwa 300 dni

Domniemanie ojcostwa 300 dni

Domniemanie ojcostwa 300 dni

Domniemanie ojcostwa 300 dni

Domniemywa się, że były mąż matki jest ojcem dziecka urodzonego po ustaniu lub unieważnieniu małżeństwa, jeśli od tego zdarzenia nie minęło 300 dni. Ta liczba dni jest również ustalona przy separacji pary. Jednak dla sytuacji odwrotnej – jeśli trwa ona dłużej niż 300 dni, domniemanie ojcostwa w małżeństwie przestaje obowiązywać.

Domniemanie ojcostwa – 300 dni po ustaniu lub unieważnieniu małżeństwa

Domniemanie ojcostwa byłego męża matki ma miejsce do 300 dni po ustaniu lub unieważnieniu małżeństwa. Jeśli dziecko urodzi się więc w tym czasie, jako jego prawny ojciec w akcie urodzenia zapisany zostanie były mąż kobiety. Do ustania małżeństwa dochodzi wtedy, kiedy orzeczony zostanie rozwód, a także po śmierci jednego z małżonków.

Unieważnienie małżeństwa następuje również na drodze sądu, ale wtedy, kiedy małżeństwo zostało zawarte niepoprawnie (np. z osobą ubezwłasnowolnioną). Należy zdawać sobie sprawę, że rozwód lub unieważnienie małżeństwa mają miejsce wtedy, kiedy wyrok zostaje uprawomocniony i to od tego dnia liczone jest 300 dni.

Jeśli przed narodzinami dziecka matka zawrze nowy związek małżeński – nawet wtedy, kiedy nie minie 300 dni od daty ustania lub unieważnienia poprzedniego małżeństwa – domniemywa się, że ojcem dziecka jest nowy mąż kobiety.

Domniemanie ojcostwa – 300 dni po ustanowieniu separacji

Jeśli dziecko urodzi się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji małżonków, nie domniemywa się, że mąż matki jest jego ojcem. Jest to jedyny przypadek, kiedy mąż matki podczas trwania małżeństwa nie jest zapisany w akcie urodzenia dziecka jako prawny ojciec.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/07/2016

Wpisany w:: domniemanie ojcostwa, Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium