Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest związane z opłatami? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest związane z opłatami?

Czy uznanie ojcostwa przed porodem jest związane z opłatami?

Pary, które nie są połączone związkiem małżeńskim mogą skorzystać z możliwości uznania ojcostwa przed porodem. Procedura może znacznie ułatwić załatwienie wielu spraw już po porodzie. Uznanie ojcostwa przed porodem wymaga zgłoszenia się do Urzędu Stanu Cywilnego i opiera się na oświadczeniu matki oraz ojca dziecka.

Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży można ustalić ojcostwo?
Ile zapłacimy za uznanie ojcostwa przed porodem?
Uznanie ojcostwa przed porodem – dlaczego warto zrobić badanie?
Uznanie ojcostwa przed porodem – kiedy możemy spodziewać się wyników badań?

Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży można ustalić ojcostwo?

Ustalenie ojcostwa w wyniku badań genetycznych może mieć miejsce najwcześniej w 8 lub 10 tygodniu ciąży. Termin ten zależy od wybranej metody badania. Testy DNA na ojcostwo mogą być wykonywane aż do porodu, dlatego jest sporo czasu na ostateczną decyzję odnośnie konieczności wykonania badania.

Ile zapłacimy za uznanie ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa przed porodem to procedura całkowicie bezpłatna. Nie ma żadnych opłat, które z tego tytułu muszą wnosić przyszli rodzice. Ich oświadczenie sprawia, że ojcostwo zostaje oficjalnie uznane – dzięki temu dziecko może dziedziczyć po swoim ojcu, ma prawo do alimentów, a sam ojciec zyskuje prawa rodzicielskie na równi z matką. Jeśli uznanie ojcostwa poprzedzają badania DNA to ich koszt wynosi od 2 do nawet 7 tysięcy złotych.

Uznanie ojcostwa przed porodem – dlaczego warto zrobić badanie?

Uznanie ojcostwa przed porodem może wiązać się z wykonaniem wcześniej badania genetycznego. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie tego, kto jest ojcem dziecka. Wynik badania z pełną wiarygodnością potwierdzi lub wykluczy biologiczne ojcostwo – niektórzy mężczyźni dopiero po poznaniu wyniku badania zgadzają się na uznanie ojcostwa.

Uznanie ojcostwa przed porodem – kiedy możemy spodziewać się wyników badań?

Wyniki badań poprzedzające uznanie ojcostwa przed porodem są dostępne zwykle w 5-10 dni roboczych od dostarczenia próbki do laboratorium. Są one udostępniane osobie zlecającej badanie na portalu pacjenta i mogą zostać wysłane drogą pocztową. Niektóre laboratoria za dodatkową opłatą umożliwiają przyśpieszenie wykonania badania. Wówczas wynik można otrzymać w 24-48 godzin.

Data publikacji: 18/11/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium