Czy test na ojcostwo można wykonać jeszcze w trakcie trwania ciąży? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy test na ojcostwo można wykonać jeszcze w trakcie trwania ciąży?

Czy test na ojcostwo można wykonać jeszcze w trakcie trwania ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży to nowoczesna metoda analizy DNA, która cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala a wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa z dokładnością do 99,9% już od 8 tygodnia ciąży. Dzięki temu zarówno ojciec, jak i matka dziecka mogą zyskać pewność co do ojcostwa, szczególnie jeśli może ono budzić wątpliwości jednej ze stron.

Czy istnieją przeciwskazania do testu na ojcostwo w ciąży?
Dlaczego testy na ojcostwo w ciąży zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo w ciąży?
Czy procedura wykonania testu na ojcostwo w ciąży jest prosta?

Czy istnieją przeciwskazania do testu na ojcostwo w ciąży?

Do badania na ojcostwo w ciąży każdorazowo kwalifikuje lekarz. Przeciwwskazaniami do wykonania badania DNA może być ciąża zagrożona czy inne problemy zdrowotne, o ile takie zalecenia wyda lekarz. Nie powinno się wykonywać testów DNA na ojcostwo z krwi bezpośrednio po transfuzji, przeszczepie szpiku – nie dotyczy to na ogół kobiety ciężarnej, jednak w badaniu bierze również udział domniemany ojciec.

Dlaczego testy na ojcostwo w ciąży zyskują coraz większą popularność?

Test na ojcostwo w ciąży pozwala rozwiać wątpliwości już na etapie bardzo wczesnej ciąży, z tego też wynika popularność badania. W przypadku wyboru innej metody analizy konieczne jest oczekiwanie aż o chwili porodu, a przecież ojciec dziecka chciałby bez obaw i wątpliwości uczestniczyć w rozwoju dziecka również na etapie ciąży.

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo w ciąży?

Testy na ojcostwo w ciąży opierające się na badaniu materiału genetycznego pozwalają na uzyskanie wyniku wiarygodnego w 99,9%. Zdarza się, że wynik może być niejednoznaczny i wymaga powtórzenia – np. na skutek zanieczyszczenia lub nieprawidłowego pobrania próbki czy w sytuacjach, w których u osób badanych może pojawić się tzw. podwójne DNA. Na szczęście takie przypadki należą do rzadkości.

Czy procedura wykonania testu na ojcostwo w ciąży jest prosta?

Test na ojcostwo w ciąży można wykonać w laboratoriach genetycznych oferujących taką usługę. Wystarczy się zarejestrować na konkretny termin – wówczas zostanie pobrana próbka krwi od ciężarnej oraz materiał genetyczny od domniemanego ojca. Na wynik badania czeka się około 10 dni roboczych.

Data publikacji: 26/06/2021, Data aktualizacji: 03/08/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium