Czy na ustalenie ojcostwa obowiązują określone terminy? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czy na ustalenie ojcostwa obowiązują określone terminy?

Czy na ustalenie ojcostwa obowiązują określone terminy?

Ustalenie ojcostwa to procedura, której muszą dopełnić pary w związkach nieformalnych. W przypadku małżeństw ustalenie ojcostwa termin nie obowiązuje – ojcostwo męża jest zgodnie z prawem ustalane w chwili narodzin dziecka. Nie zawsze jednak sytuacja kobiety i mężczyzny jest klarowna, dlatego też mogą pojawiać się problemy z uznaniem ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa termin – ile jest czasu na ustalenie ojcostwa?
Ustalenie ojcostwa termin – kiedy ustala się ojcostwo?
Ustalenie ojcostwa termin – jak ustalić ojcostwo dziecka?
Ustalenie ojcostwa termin – czy można obalić domniemanie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa termin – ile jest czasu na ustalenie ojcostwa?

Nie ma określonego terminu na ustalenie ojcostwa – procedurę można dopełnić zarówno w czasie ciąży, jak i już po narodzinach dziecka. Mężczyzna ma jednak na to 6 miesięcy liczone od dnia, w którym dowiedział się o swoim ojcostwie. Najlepiej, jeśli do uznania dojdzie na etapie sporządzania aktu urodzenia, wówczas nie ma wątpliwości co do pochodzenia dziecka.

Ustalenie ojcostwa termin – kiedy ustala się ojcostwo?

Ojcostwo ustala się w przypadku, kiedy ojciec i matka dziecka są w związku nieformalnym. Wówczas oświadczenie kobiety i mężczyzny zgodnie z prawem są formą uznania ojcostwa przed urzędnikiem USC. Ojcostwo można ustalić również później, a jeśli kobieta i mężczyzna nie mogą dojść do porozumienia, konieczne może okazać się sądowe ustalenie ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa termin – jak ustalić ojcostwo dziecka?

Wiarygodną metodą na ustalenie ojcostwa są testy genetyczne. Zaleca się je wykonać, jeśli istnieją wątpliwości odnośnie ojcostwa. Wystarczy wykonać testy na ojcostwo na podstawie wymazu od dziecka i domniemanego ojca, by maksymalnie po 10 dniach roboczych poznać wynik.

Ustalenie ojcostwa termin – czy można obalić domniemanie ojcostwa?

Domniemanie ojcostwa występuje wówczas, kiedy dziecko rodzi się podczas trwania małżeństwa oraz do 300 dni od rozwodu. Nawet jeśli małżonek nie jest ojcem dziecka, prawo przypisuje mu ojcostwo, co może sprawiać wiele kłopotów. Obalenie domniemania ojcostwa może zostać dokonane na drodze sądowej – kobieta powinna złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Pozew może złożyć również jej małżonek błędnie uznany za ojca czy nawet dziecko już po osiągnięciu pełnoletności.

Data publikacji: 17/12/2021, Data aktualizacji: 19/01/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium