Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czy można zrobić darmowy test na ojcostwo?

Czy można zrobić darmowy test na ojcostwo?

Jeśli szukasz informacji, czy można zrobić darmowy test na ojcostwo, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Podpowiadamy, czy istnieje możliwość wykonania badania na NFZ oraz czy sąd może opłacić jego realizację.

czy mozna zrobic darmowy test na ojcostwo, darmowy test na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

☑     Czy możliwy jest darmowy test na ojcostwo na NFZ?

☑      Darmowy test na ojcostwo – w jakich przypadkach opłaca go sąd?

☑     Czy test na ojcostwo może być opłacony w ratach?

Czy możliwy jest darmowy test na ojcostwo na NFZ?

Czy można zrobić darmowy test na ojcostwo, jeśli nie jest on związany ze zdrowiem ani jego poprawą? Otóż nie. Cel badania DNA to potwierdzenie lub wykluczenie, czy mężczyzna to biologiczny ojciec danego dziecka.

W związku z tym nie ma możliwości wykonania testu na ojcostwo refundowanego przez NFZ ❌. Zwolnieniu z opłat podlegają tylko te badania, które analizują lub mają za zadanie poprawić stan zdrowia ✅.

Darmowy test na ojcostwo – w jakich przypadkach opłaca go sąd?

Sytuacja, kiedy to sąd zleca wykonanie testu na ojcostwo, nie oznacza automatycznego zwolnienia z opłacenia kosztów badania💲. Istnieją tylko dwa przypadki, kiedy to Skarb Państwa finansuje badanie. Zatem kiedy można zrobić darmowy test na ojcostwo?

  • W przypadku bardzo trudnej sytuacji finansowej, uniemożliwiającej pokrycie kosztów testu – wymaga to szczegółowego udokumentowania i przedstawienia dochodów.
  • Gdy, dziecko, wobec którego ustalane jest ojcostwo, przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Do sytuacji, w których to sąd pokrywa koszty testu na ojcostwo, dochodzi bardzo rzadko. Zazwyczaj stronami postępowania są osoby prywatne, więc jeśli nie są w stanie sfinansować badania, sąd opiera się na pozostałych dowodach, takich jak zeznania świadków, zdjęcia, smsy. Wydłuża to czas procesu 🕟, gdyż tylko badania DNA są niepodważalnym dowodem na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

Przeczytaj też: Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

W przypadku, gdy sąd kieruje na wykonanie testu na ojcostwo, jego koszt może być wyższy od zwykłego prywatnego badania 🆘. Nie ma również możliwości, by samodzielnie ustalić miejsce, datę oraz godzinę pobrania.

Czy test na ojcostwo może być opłacony w ratach?

Poza dwoma wyjątkami darmowy test na ojcostwo nie jest na tę chwilę dostępny. Dlatego też laboratoria proponują różne, dogodne formy płatności 💰. Są to m.in.:

  • korzystne raty;
  • odroczona płatność.

Wykonanie testu DNA na ojcostwo jednoznacznie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Nie obciążając budżetu, pozwala podjąć odpowiedzialne decyzje, które mają wpływ na życie całej rodziny.

Zobacz także: Jak zrobić test na ojcostwo szybko i dyskretnie

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/10/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium