Czy można zmusić do testu na ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czy można zmusić do testu na ojcostwo?

Czy można zmusić do testu na ojcostwo?

Kiedy nie mamy pewności co do tego, kto jest ojcem dziecka, możemy wykonać badania DNA na ojcostwo. Laboratorium, które wykonuje badania, nie może jednak zmusić nikogo do przeprowadzenia testu. Istnieje jednak możliwość zdobycia próbek dyskretnych, takich jak szczoteczka do zębów, guma do żucia, chusteczka z katarem.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zmusić do testu na ojcostwo prywatnego?

Sami zlecając badania genetyczne, nie możemy decydować za drugą osobę i zmuszać jej do ich wykonania. Każdy ma prawo odmówić pobrania próbek. Tak samo jest w przypadku laboratorium – ono również nie może zmusić nikogo np. do stawienia się w przychodni.

Jednak możliwe jest przeprowadzenie badań na ojcostwo na podstawie próbek dyskretnych – są to rzeczy, na których można znaleźć materiał genetyczny danej osoby, czyli na przykład maszynka do golenia, szczoteczka do zębów czy niedopałek papierosa. Poza tym możemy wykorzystać chusteczkę z katarem czy nawet butelkę po napoju.

Pozyskanie DNA nie jest więc takie trudne, ponieważ wykorzystujemy do tego przedmioty, których często używamy w codziennym życiu. Można więc dzięki temu szybko mieć okazję pozyskania materiału od potencjalnego ojca oraz dziecka i przeprowadzenia prywatnego testu na ojcostwo.

Przeczytaj: Czym są mikroślady? Dowiedz się więcej o próbkach dyskretnych

Czy sąd może zmusić do testu na ojcostwo?

Wbrew pozorom sąd również nie ma takich uprawnień, aby zmusić kogoś do wykonania testu na ojcostwo. Jedyne co może zrobić, to nałożyć karę, zazwyczaj finansową, na osobę, która nie chce dobrowolnie poddać się testom DNA.

Dlatego lepiej jest jeśli badana osoba dobrowolnie zdecyduje się na badania. Odmowa poddania się testom na ojcostwo jest też często przez sędziów odczytywana jako działanie na niekorzyść danej osoby, która prawdopodobnie próbuje coś ukryć.

To może Cię zainteresuje: Ile kosztuje test na ojcostwo do sądu? Dowiedz się więcej.

Czy każdy może zrobić test na ojcostwo?

Obecnie testy na ojcostwo może zrobić tak naprawdę każdy. Badanie DNA może zlecić dowolna osoba. Możliwe jest wykonanie badania anonimowego. W jaki sposób? Na formularzu nie mogą znaleźć się dane personalne.

Oznacza to, że na wyniku testu na ojcostwo nie zobaczymy imion i nazwisk domniemanego ojca i dziecka. Co więc otrzymamy? Na wyniku otrzymamy tak zwane profile genetyczne, czyli potocznie mówiąc “genetyczne odciski palców”. Stanowią one dowód tego, że analiza została przeprowadzona w rzetelny sposób, a otrzymane przez nas wyniki są wiarygodne. Jednak jeśli potencjalny ojciec zgodzi się dobrowolnie poddać badaniom, warto przeprowadzić test, na którym zobaczymy wszystkie dane ojca i dziecka.

Zobacz też: Profil genetyczny. Co to jest i co oznacza na wyniku testu ojcostwa?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 12/11/2020, Data aktualizacji: 02/12/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium