Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży? Ustalenie ojcostwa w ciąży
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa w ciąży > Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży

Tak – można ustalić ojcostwo w czasie ciąży. Już wtedy wykształcone jest DNA dziecka, które nie zmienia się przez całe życie. Z tego powodu badanie ojcostwa w ciąży jest tak samo pewne i wiarygodne jak to, które wykonuje się po narodzinach. DNA dziecka do testu wyizolować można z krwi matki po 10. tygodniu ciąży lub pobrać w czasie badań prenatalnych.

Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży z krwi matki

Ustalenie ojcostwa w ciąży z krwi matki polega na wyizolowaniu DNA dziecka z krwi kobiety. Można wykonać to po 10. tygodniu ciąży, ponieważ wtedy w krwiobiegu matki znajduje się wystarczająca ilość materiału genetycznego dziecka, by test był pewny. Pobranie próbki odbywa się w przychodni i przypomina morfologię krwi. Jest to więc procedura komfortowa i szybka. Od mężczyzny pobierana próbka to wymaz z policzka.

Po pobraniu próbek matki, mężczyzny i wyizolowaniu DNA dziecka, w laboratorium ustalane są ich profile genetyczne. Są one unikalne dla każdego człowieka i dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu, dlatego porównując je ze sobą można jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo.

Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży z innych próbek

Druga metoda pobierania próbek DNA dziecka do badania polega na pobraniu fragmentów kosmówki lub płynu owodniowego. Po 11. lub po 15. tygodniu ciąży można to wykonać podczas badań prenatalnych – biopsji kosmówki lub amniopunkcji. Te badania prenatalne nie tylko umożliwiają pobranie próbki do testu na ojcostwo, ale także zbadanie DNA dziecka w kierunku obecności wad genetycznych, np. zaniku mięśniowego czy zespołu Downa. Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży z kosmówki lub płynu owodniowego to więc nie tylko pewność co do tego, czy dany mężczyzna to ojciec danego dziecka, ale również co do zdrowia.

Przy tej metodzie testu na ojcostwo próbki od mężczyzny i matki pobrane mogą być z wymazu z policzka albo mikrośladów. Mikroślady to np. niedopałek papierosa, zużyta guma do żucia czy włosy z cebulkami. Specjaliści ustalają później profile genetyczne i je porównują, co zapewnia wiarygodny i jednoznaczny wynik.


Zobacz też:

 

Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *