Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa w ciąży > Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

Czy można ustalić ojcostwo w czasie ciąży?

Oczywiście, że tak i to na aż dwa sposoby! Ustalić ojcostwo można w zasadzie od 8. tygodnia ciąży. Już wtedy we krwi ciężarnej kobiety obecne jest bowiem DNA płodu, które można wyizolować i poddać analizie pod kątem ojcostwa. Innym rozwiązaniem jest realizacja testu na ojcostwo podczas badań w ciąży – z możliwością przebadania dziecka w kierunku wad genetycznych.

test na ojcostwo w ciaży

Ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie ciąży – kto na tym skorzysta?

Ustalenie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka jest korzystne tak naprawdę dla wszystkich. Badanie ojcostwa w czasie ciąży pozwala na:

  • Uregulowanie sytuacji prawnej rodziny: mężczyzna – jako biologiczny ojciec – może uznać dziecko w zasadzie od razu po porodzie, dzięki czemu wszystkie związane z tym formalności przebiegają szybko i sprawnie.
  • Spokój i poczucie bezpieczeństwa: kobiety, która ma pewność, kto jest ojcem jej dziecka może w spokoju i radości oczekiwać narodzin dziecka i lepiej przygotować się do macierzyństwa. Pewność i spojój są ważne oczywiście również dla mężczyzny, który tak samo jak jego partnerka musi dobrze przygotować się do roli ojca. 
  • Większe zaangażowanie w wychowanie potomka: wielu psychologów jest zdania, że mężczyzna pewny swojego ojcostwa staje się bardziej zaangażowanym rodzicem, szybciej i łatwiej nawiązuje też emocjonalną więź z dzieckiem.
  • Poprawę relacji między kobietą a mężczyzną: wraz z otrzymaniem wyniku testu na ojcostwo w ciąży często zmienia się też jego nastawienie do partnerki – którą od teraz darzy większym zaufaniem i szacunkiem. Jest to bardzo ważne, jeśli partnerzy zamierzają spędzić razem resztę życia.
  • Lepszy start dla dziecka: ustalając ojcostwo jeszcze wczasie ciąży, rodzice dają dziecku szansę na dorastanie w spokojnej i stabilnej rodzinie już od pierwszych dni życia.Mało tego, w ten sposób rodzice dbają o jego zdrowie swojego potomka jeszcze przed jego narodzinami. Badanie likwiduje stres związany z niepewnym ojcostwem, a jak wiadomo mógłby on niekorzystwie wpłynąć na rozwój płodu. 

No dobrze, a jak właściwie wygląda test na ojcostwo w ciąży i czym różni się badanie wykonane z krwi od badania z płynu owodniowego?

Ustal ojcostwo najwcześniej jak to możliwe, wykonując test na ojcostwo w ciąży z krwi

Takie badanie jest dostępne dzięki krążącemu we krwi ciężarnej „wolnemu DNA”. Stanowi ono mieszaninę materiału genetycznego matki i jej przyszłego dziecka. Za pomocą odpowiednich narzędzi laboranci oddzielają je od siebie, by następnie poddać wnikliwej analizie. Test na ojcostwo w ciąży z krwi jest dostępny od 8. tygodnia, kiedy DNA dziecka osiąga odpowiednie stężenie (płodowe DNA przyrasta z każdym kolejnym tygodniem ciąży).

Pobranie próbki krwi od matki ma miejsce w przychodni i nie różni się w zasadzie niczym od zwykłej morfologii. Mężczyzna oddaje natomiast do badania pobrany z pomocą personelu medycznego wymaz z policzka.

Po zebraniu wszystkich materiałów laboranci przystępują do ustalania profili genetycznych – ojca, matki i dziecka. Z jednej strony profil genetyczny jest indywidualny dla każdego człowieka. Z drugiej zawiera elementy, które dziecko dziedziczy w połowie po ojcu, a w połowie po matce. Porównanie tych elementów pozwala właśnie pewnie ustalić pokrewieństwo pomiędzy badanymi osobami.

test na ojcostwo w ciąży

Ustalenie ojcostwa w ciąży przy okazji badań prenatalnych – jedno badanie, dwie ważne informacje

Korzystając z tego rozwiązania, rodzice mogą ustalić ojcostwo i jednocześnie przebadać dziecko na obecność najpopularniejszych wad wrodzonych, w tym zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy Patau’a. Materiał genetyczny dziecka pozyskiwany jest z płynu owodniowego, w którym pływają jego złuszczone komórki. Oczywiście pobranie płynu owodniowego odbywa się pod kontrolą aparatu USG i w obecności doświadczonego lekarza. Dzięki temu cała procedura jest bezpieczna zarówno dla matki, jak i dla maleństwa, przy czym optymalny czas na wykonanie testu na ojcostwo z płynu owodniowego to 15. tydzień ciąży.

Rodzice przekazują do badania dowolne próbki – włosy wyrwane z cebulkami, fragmenty naskórka, szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, gumę do żucia lub jakiś inny przedmiot, na którym znajduje się ich własne DNA.
I w tym przypadku laboranci tworzą indywidualne profile genetyczne uczestników badania, a następnie szukają w nich podobieństw. No dobrze, a jaka jest pewność obu testów?

Warto przeczytać: Test DNA na ojcostwo – poznaj 6 najważniejszych faktów o badaniu

Test na ojcostwo w ciąży z krwi i płynu owodniowego – czy któryś z nich jest bardziej wiarygodny?

Zacznijmy od tego, że współczesne testy na ojcostwo – zarówno te wykonywane po porodzie, jak i jeszcze przed narodzinami dziecka – dają rodzicom całkowitą pewność, tj. jednoznacznie potwierdzają lub wykluczają biologiczne ojcostwo. Nie ma też znaczenia, z jakich próbek zostaną wykonane. Test na ojcostwo w ciąży z krwi będzie tak samo pewny jak ten przeprowadzony na podstawie płynu owodniowego. Wynika to stąd, że DNA jest identyczne w każdej komórce ludzkiego ciała.

Ile zapłacimy za test na ojcostwo w ciąży?

Badanie kosztuje średnio od 2000 do 6000 zł. O cenie decyduje przede wszytkim sposób pobrania próbki. Mimo, że test na ojcostwo w ciąży nie należy do tanich, to warto się na niego zdecydować. Przede wszystkim dlatego, że pozwala uporządkować wiele bardzo ważnych spraw, jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie.

Polecamy również: Ile kosztuje ustalenie ojcostwa w trakcie ciąży

Jaką wartość dla sądu ma wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Sądowy test na ojcostwo zrealizujemy dopiero po porodzie. Niemniej wynik prywatnego testu na ojcostwo może okazać się bardzo przydatny, gdy będziemy chcieli uprawdopodobnić ojcostwo.

Jak podaje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, kobieta w ciąży ma prawo domagać się od ojca swojego dziecka pomocy finansowej przez okres 3 miesięcy ciąży oraz jeszcze 3 miesiące po porodzie. Niezbędne jest do tego uwiarygodnienie ojcostwa w sądzie. Wcześniej trzeba jednak  uprawdopodobnić, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka.

Bywa, że mężczyzna po otrzymaniu wyniku testu na ojcostwo w ciąży decyduje się od razu uznać dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, nie czekając nawet na jego narodziny. Jak wiadomo, takie rozwiązanie wiele ułatwia i przyspiesza całą procedurę uznania.

 

Zdjęcie: Designed by Freepik

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 22/08/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Ustalenie ojcostwa w ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium