Czy mój związek jest toksyczny? 6 oznak toksycznego związku Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Związek > Czy mój związek jest toksyczny? 6 oznak toksycznego związku 💔

Czy mój związek jest toksyczny? 6 oznak toksycznego związku 💔

Jeśli w Twojej głowie od jakiegoś czasu pojawia się pytanie czy mój związek jest toksyczny, warto przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Pamiętaj jednak, że wszelkie kłopoty czy od czasu do czasu pojawiające się kłótnie zdarzają się w każdym związku. W zdrowym związku łatwo je jednak zażegnać. W toksycznym sytuacja wygląda nieco inaczej 💔 Jeśli coraz częściej musisz zadawać sobie pytanie, czy z Twoim związkiem wszystko jest z porządku, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jakie są oznaki toksycznego związku?

czy moj zwiazek jest toksyczny

1. Twoje poczucie własnej wartości spadło

Twój partner nieustannie Cię krytykuje, potrafi wytknąć Ci każdy błąd, nawet ten najmniejszy. W dodatku już nie dzieje się to tylko w Waszym domowym zaciszu, ale na imprezie, z przyjaciółmi, kiedy miało być przecież miło i mieliście się dobrze bawić.

To mocny sygnał alarmujący, że coś jest nie tak. Jeśli dodatkowo przy tym masz poczucie, że cofasz się, nie rozwijasz, nie masz ochoty na podejmowanie działania, bo Twoje poczucie własnej wartości i kompetencji spadło prawie do zera, warto byłoby popracować nad tym problemem w związku.

⏩ Poczytaj też: Jak dbać o związek na odległość?

2. Któreś z Was (lub oboje…) myśli tylko o sobie

Związek to wspólne spędzanie czasu, nieustanne branie pod uwagę zdania drugiej strony, liczenie się z jej potrzebami… Niestety może się zdarzyć tak, że i to szwankuje. Jeśli druga strona rani Cię swoim działaniem i nie liczy się z Tobą – możesz mieć uzasadnione obawy, że coś jest nie w porządku.

3. Nie potraficie spokojnie rozmawiać

W zdrowym związku ludzie rozmawiają ze sobą spokojnie, przedstawiają swoje za i przeciw, argumentują logicznie swoje potrzeby, a kłótnie zdarzają się bardzo sporadycznie. Jeśli w Waszym związku nieustannie pojawiają się kłótnie, agresja słowna, wyzwiska, obelgi czy bierna agresja w postaci obdarzania partnera wymownym milczeniem, warto zastanowić się nad tym, czy ten obszar nie wymaga pracy. Podjęcie szybkiego działania może znacznie poprawić komunikację w związku.

4. W ogóle nie cieszycie się sobą

Jeśli kogoś kochamy i łączy nas bliska więź, to czekamy na każdy moment, w którym możemy wspólnie spędzić czas. Wspólnie spędzone chwile cieszą nas. Lubimy swoją obecność i trudno nam bez siebie wytrzymać. W toksycznym związku wygląda to zgoła inaczej. Obecność partnera przestaje cieszyć, a zaczyna przeszkadzać. Unikamy się wzajemnie i staramy się spędzać jak najmniej czasu razem. Wspólny czas prowadzi tylko do irytacji i zdenerwowania.

5. Brakuje szczerości i zaufania

Brak szczerości w związku to sygnał, że dzieje się źle. Jeśli musimy uciekać się do kłamstw, a druga strona nie może nam ufać, będzie to prowadziło tylko do zaognienia niezdrowej sytuacji. W końcu pojawi się chora zazdrość, a także brak swobody i wolności w związku.

6. Toksyczny związek – kiedy pojawia się przemoc

To moment, w którym koniecznie powinniście poszukać pomocy. Kiedy w związku pojawia się przemoc to znak, że jest z nim naprawdę źle. Może to być przemoc na tle emocjonalnym lub fizyczna. W każdym z tych wypadków, powinniście zwrócić się do kogoś o pomoc. Tkwienie w przemocy przyniesie Wam ogromne szkody nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

⏩ To może Cię zainteresować: Jak uratować związek? 4 wskazówki

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/05/2021

Wpisany w:: Związek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium