Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czy leki mogą zmienić wynik badania DNA? Test na ojcostwo a leki

Czy leki mogą zmienić wynik badania DNA? Test na ojcostwo a leki

Czeka Cię wykonanie badania ojcostwa? Być może zastanawiasz się, czy leki mogą zmienić wynik badania DNAW końcu leki na przeziębienie i grypę, wykorzystywane w terapii chorób przewlekłych czy po prostu suplementy są stosowane przez wielu z nas. Test na ojcostwo a leki – wszystko, co warto wiedzieć!

czy leki mogą zmienić wynik badania DNA, test na ojcostwo a leki

Spis treści:

Czy leki mogą zmienić wynik badania DNA?

Leki – w postaci tabletek, proszków, czopków, maści, zastrzyków, pastylek, syropów, zawiesin i w każdej innej formie – nie mają wpływu na wynik badania DNA. Nie mogą go więc zmienić. I to bez względu na to, czy są stosowane w terapii poważnego schorzenia czy zwykłego przeziębienia. Dlaczego?

Fragmenty DNA, które podlegają w badaniu ojcostwa analizie, nie zmieniają się – czynniki zewnętrzne nie mają na nie wpływu. Rezultat badania genetycznego będzie pewny i jednoznaczny nawet w sytuacji, gdy zażywasz jakiekolwiek leki czy suplementy.

To może Cię zainteresować: Palenie papierosów a badania na ojcostwo – czy używki mogą wpłynąć na rezultat?

Czy przed testem na ojcostwo można stosować leki?

Gdy test na ojcostwo wykonujesz na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka, godzinę przed pobraniem nie należy zanieczyszczać jamy ustnej: jeść, pić, palić papierosów, żuć gumy, a także… stosować takich leków jak np. syropy czy tabletki do ssania.

Chodzi po prostu o to, aby próbka nadawała się do badania. W przeciwnym razie analiza może się wydłużyć, nie ma jednak mowy o żadnej zmianie wyniku.

Jakie czynniki mają wpływ na wynik testu na ojcostwo?

Stosowane leki, choroby, infekcje, wiek, alkohol czy narkotyki i inne czynniki tego typu nie mają żadnego wpływu na wynik testu na ojcostwo. Badania DNA za każdym razem gwarantują identyczny rezultat – przeciwnie np. do badań krwi, w przypadku których każdy czynnik może wywołać odchylenie.

Co ma wpływ na pewność testu na ojcostwo? Najważniejszy jest odpowiedni wybór laboratorium. Przed zleceniem testu sprawdź przede wszystkim akredytację i certyfikaty, doświadczenie w realizacji badań DNA i stosowane odczynniki.

Zobacz też: Badanie ojcostwa – czy przeziębienie może wpłynąć na wynik testu?


zdjęcie: StockSnap/pixabay.com

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 25/03/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium