Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciekawostki > Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?

Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość, aby bliźnięta miały dwóch różnych ojców. W końcu czasem zdarza się, że matka w niewielkim okresie czasu ma kontakt z dwoma mężczyznami… Okazuje się, że tak – chociaż są to niezwykle rzadkie sytuacje. Jak to możliwe? I czy u bliźniąt można w ogóle zrobić test na ojcostwo?

czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców

Tego dowiesz się z artykułu:

Jaka jest różnica między bliźniętami jednojajowymi a dwujajowymi?

Bliźnięta jednojajowe mają taki sam materiał genetyczny – mają więc tę samą płeć i wyglądają praktycznie identycznie. Dlaczego? Przychodzą one na świat po zapłodnieniu jednym plemnikiem jednej komórki jajowej.

Bliźnięta dwujajowe nie są takie same pod względem genetycznym – nie będą wyglądać identycznie (a po prostu jak rodzeństwo), a ich płeć może być różna. W tym przypadku dwoma plemnikami zapładniane są bowiem dwie komórki jajowe.

Ciekawy artykuł: Czy wynik testu na ojcostwo może być błędny?

Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?

Tak, ale taka sytuacja zdarza się naprawdę niezwykle rzadko – podczas realizacji badań ojcostwa wykryto zaledwie kilka przypadków na świecie. To możliwe z medycznego punktu widzenia w przypadku bliźniąt dwujajowych, jednak muszą być spełnione określone warunki. Bliźnięta mogą mieć dwóch różnych ojców, kiedy:

  1. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia 2 komórek jajowych i: w tym czasie kobieta odbywa stosunki z dwoma mężczyznami.
  2. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia 2 komórek jajowych i: kobieta odbywa stosunki z dwoma mężczyznami – jeden kilka dni przed owulacją, a drugi w trakcie.
  3. Na bardzo wczesnym etapie ciąży dochodzi do dodatkowej owulacji, a kobieta odbywa stosunek z innym mężczyzną (jego nasienie zapładnia tę dodatkową komórkę jajową).

Czy da się zrobić test na ojcostwo u bliźniąt?

Tak – u bliźniaków można wykonać test na ojcostwo. Niezbędne jest jednak wskazanie, czy to bliźnięta dwu- czy jednojajowe.

U bliźniąt jednojajowych profile genetyczne są identyczne, dlatego wystarczy przebadanie jednego dziecka. Dla pewności i wiarygodności zaleca się często zbadanie obojga.

W przypadku bliźniąt dwujajowych konieczne jest zbadanie dwójki dzieci ze względu na różne profile genetyczne.

Zobacz też: Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 05/06/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium