Wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość, aby bliźnięta miały dwóch różnych ojców. W końcu czasem zdarza się, że matka w niewielkim okresie czasu ma kontakt z dwoma mężczyznami… Okazuje się, że tak – chociaż są to niezwykle rzadkie sytuacje. Jak to możliwe? I czy u bliźniąt można w ogóle zrobić test na ojcostwo?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Jaka jest różnica między bliźniętami jednojajowymi a dwujajowymi?
- Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?
- Czy da się zrobić test na ojcostwo u bliźniąt?
Spis treści
Jaka jest różnica między bliźniętami jednojajowymi a dwujajowymi?
Bliźnięta jednojajowe mają taki sam materiał genetyczny – mają więc tę samą płeć i wyglądają praktycznie identycznie. Dlaczego? Przychodzą one na świat po zapłodnieniu jednym plemnikiem jednej komórki jajowej.
Bliźnięta dwujajowe nie są takie same pod względem genetycznym – nie będą wyglądać identycznie (a po prostu jak rodzeństwo), a ich płeć może być różna. W tym przypadku dwoma plemnikami zapładniane są bowiem dwie komórki jajowe.
Ciekawy artykuł: Czy wynik testu na ojcostwo może być błędny?
Czy bliźnięta mogą mieć różnych ojców?
Tak, ale taka sytuacja zdarza się naprawdę niezwykle rzadko – podczas realizacji badań ojcostwa wykryto zaledwie kilka przypadków na świecie. To możliwe z medycznego punktu widzenia w przypadku bliźniąt dwujajowych, jednak muszą być spełnione określone warunki. Bliźnięta mogą mieć dwóch różnych ojców, kiedy:
- Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia 2 komórek jajowych i: w tym czasie kobieta odbywa stosunki z dwoma mężczyznami.
- Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia 2 komórek jajowych i: kobieta odbywa stosunki z dwoma mężczyznami – jeden kilka dni przed owulacją, a drugi w trakcie.
- Na bardzo wczesnym etapie ciąży dochodzi do dodatkowej owulacji, a kobieta odbywa stosunek z innym mężczyzną (jego nasienie zapładnia tę dodatkową komórkę jajową).
Czy da się zrobić test na ojcostwo u bliźniąt?
Tak – u bliźniaków można wykonać test na ojcostwo. Niezbędne jest jednak wskazanie, czy to bliźnięta dwu- czy jednojajowe.
U bliźniąt jednojajowych profile genetyczne są identyczne, dlatego wystarczy przebadanie jednego dziecka. Dla pewności i wiarygodności zaleca się często zbadanie obojga.
W przypadku bliźniąt dwujajowych konieczne jest zbadanie dwójki dzieci ze względu na różne profile genetyczne.
Zobacz też: Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!