Badania pokrewieństwa umożliwiają ustalenie różnych rodzajów relacji i w określonych sytuacjach pozwalają jednoznacznie wskazać, czy między badanymi osobami istnieją więzy krwi. Możliwości zastosowań badań DNA jest bardzo wiele – przebadać można m.in. dziadków i wnuków, rodzeństwo, i dalszych krewnych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wyglądają badania genetyczne i odpowiadamy na pytanie – co to jest pokrewieństwo w linii męskiej?
Tego dowiesz się z artykułu:
Jak przebiegają badania pokrewieństwa?
Co to jest pokrewieństwo w linii męskiej – jak wygląda metoda badania?
Co to jest pokrewieństwo w linii męskiej – jakie rodzaje badań są najczęściej przeprowadzane?
Spis treści
Jak przebiegają badania pokrewieństwa?
Badania pokrewieństwa 🧬, w tym badania pokrewieństwa w linii męskiej, mają bardzo prosty i szybki przebieg. Do wykonania testu DNA wystarczy przekazać próbkę z materiałem genetycznym 🧪 osoby badanej. Oprócz wymazu z policzka mogą temu posłużyć mikroślady, np. włosy z cebulkami, chusteczka z katarem, szklanka 🥃, niedopałek papierosa 🚬, szczoteczka do zębów 🪥 i wiele innych. Pewny i wiarygodny wynik uzyskuje się z dowolnej próbki, która zawiera materiał DNA osoby badanej [1].
Badania DNA mają szerokie zastosowanie, gdyż analizują różne rodzaje relacji, typu dziadkowie 🧓 – wnuczęta 👦, 🧔 rodzeństwo 🧔, krewni ojca. Badania pokrewieństwa wykorzystuje się np., gdy ustalenie ojcostwa jest niemożliwe ze względu np. na śmierć domniemanego ojca. W takim wypadku badane jest dziecko i członkowie rodziny zmarłego mężczyzny [1].
Wyniki badań na pokrewieństwo są częstym materiałem dowodowym np. w sprawach o spadek czy alimenty. Przeprowadzane są również typowo dla celów prywatnych, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do więzów krwi 🩸 [1].
Niezależnie od tego, czy sprawdzane jest pokrewieństwo w linii męskiej, żeńskiej, czy mieszanej, badania genetyczne wystarczy wykonać raz w życiu, gdyż fragmenty DNA poddane analizie są niezmienne przez całe życie. Metodę za pomocą, której przeprowadzany jest test, dobiera laboratorium 🔬 – zależy ona od płci uczestników badania oraz dostępnych członków rodziny [2].
Badania dotyczące dziadka i wnuka, braci, bratanka i wujka, zajmują się analizą tylko męskiej relacji. Poniżej opisujemy, co to jest pokrewieństwo w linii męskiej.
Co to jest pokrewieństwo w linii męskiej – jak wygląda metoda badania?
Co to jest pokrewieństwo w linii męskiej? Odpowiedź brzmi bardzo prosto. W przypadku, gdy uczestnikami testu są wyłącznie osoby płci męskiej 🧒🧔👴, mówimy o badaniu pokrewieństwa płci męskiej. W takim wypadku wykorzystuje się analizę chromosomu Y, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie – z ojca na syna [2]. Jest on niezmienny u mężczyzn pochodzących z tej samej rodziny, np. u dziadka i wnuka, stryja i bratanka, można z wysokim prawdopodobieństwem 💯 ocenić pokrewieństwo, jakie zachodzi między nimi [1].
Badanie chromosomu Y 🧬 pozwala na ustalenie wspólnego przodka w prostej linii ojcowskiej. Wykorzystywane jest w celu określenia, czy dwóch mężczyzn posiada tego samego ojca, kiedy potencjalny biologiczny ojciec nie żyje. Badanie przeprowadza się także u mężczyzn na pozór niespokrewnionych, lecz mających to samo nazwisko [3].
Co to jest pokrewieństwo w linii męskiej – jakie rodzaje badań są najczęściej przeprowadzane?
Badanie dziadka i wnuka jest jednym z najczęstszych przykładów testów DNA, gdy zastanawiamy się, co to jest pokrewieństwo w linii męskiej. Przeprowadzane jest w różnych sytuacjach, m.in. gdy dziadkowie mają wątpliwości w przypadku przepisania spadku, gdy na ich drodze staje wnuczek, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. Badanie w bardzo prosty sposób odpowiada 🔎 na wszelkie obawy dotyczące pokrewieństwa. Skoro ojciec przekazuje swojemu synowi chromosom Y (z pokolenia na pokolenie), to dziadek i wnuczek mają taki sam profil chromosomu Y, co z wielkim prawdopodobieństwem oznacza, że są spokrewnieni [4].
Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy to rodzeństwo chce upewnić się, że pochodzi od tego samego ojca. Badając pokrewieństwo w linii męskiej ♂, analizowane są chromosomy Y dwóch braci – jeśli są takie same, oznacza to, że najpewniej mają tego samego ojca [5].
Kolejnym przykładem może być ustalenie, czy bratanek jest spokrewniony ze stryjem, czyli bratem ojca. Mając wiedzę, która mówi o tym, że chromosom Y jest przekazywany z ojca na wszystkich synów 👨👦👦 (z pokolenia na pokolenie), wiemy, że chłopiec powinien mieć taki sam chromosom jak jego stryjek, gdyż obaj wywodzą się z jednej linii ojcowskiej [6].
Odpowiadając na pytanie – co to jest pokrewieństwo w linii męskiej 👨👨👦👦, można śmiało powiedzieć, że jest to analiza chromosomu Y, która pozwala na badanie pokrewieństwa między różnymi męskimi członkami rodziny.
Źródła:
- https://pewnytato.pl/badanie-dna-na-pokrewienstwo/
- https://www.testdna.pl/wp-content/uploads/2018/11/poradnik_pokrewienstwo_testDNA.pdf
- https://www.testdna.pl/genealogia/
- https://www.testdna.pl/czy-to-moj-wnuk-prosty-sposob-na-sprawdzenie/
- https://genlab.pl/badania-genetyczne/czy-moi-synowie-maja-wspolnego-ojca/
- https://www.testdna.pl/czy-bratanek-jest-dzieckiem-mojego-brata-prosta-sytuacja-do-rozwiazania/
To również może Cię zainteresować: Pokrewieństwo z wnuczkiem ustalisz na podstawie szczoteczki do zębów