Co jest trudne w byciu rodzicem? ⏩ 4 największe wyzwania Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Co jest trudne w byciu rodzicem? 4 największe wyzwania

Co jest trudne w byciu rodzicem? 4 największe wyzwania

Zostanie ojcem to marzenie wielu mężczyzn. Do tej roli warto podejść odpowiedzialnie, przecież przyszłego tatę czekać będzie wiele wyzwań. Z pewnością doświadczy trudnych momentów, kiedy podejmie się roli rodzica, chwile te wynagrodzi jednak każdy uśmiech dziecka i pierwsze wypowiedziane “tato” . Mimo to przed podjęciem tej ważnej decyzji warto mieć świadomość, co jest trudne w byciu rodzicem!

co jest trudne w byciu rodzicem

1. Ogromna odpowiedzialność

⏩ Pierwsza i najważniejsza kwestia – bierzesz całkowitą odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. To piękne móc wychować swojego potomka, nauczyć go pierwszych słów, kroków, kontroli emocji. Musisz pamiętać jednak, że dziecko jest całkowicie od Ciebie zależne, nieistotne jest, czy boli Cię głowa, masz słaby dzień, czy też właśnie leci Twój ulubiony serial.

Jeżeli dziecko jest głodne – to teraz, jeśli pielucha nadaje się do zmiany, to na Ciebie spada ten obowiązek. Maluch może sygnalizować płaczem swoje potrzeby, ale poza tym – nie jest w stanie sobie pomóc. Twój mały błąd, może nieść za sobą ogromne konsekwencje. Dlatego cały czas z tyłu głowy, należy mieć myśl, że od momentu narodzin jesteś odpowiedzialny już nie tylko za siebie, za swoją pracę, ale w Twoich rękach leżą losy małego człowieka.

To może Cię zainteresować: Jak wygląda zachowanie żony po zdradzie? 6 najczęstszych punktów

2. Dostosowanie życia “pod dziecko”

Po przyjściu na świat malucha w Twoim życiu pojawi się nowy prezes, od którego zależne będą wszystkie Twoje plany. Spontaniczne wyjście ze znajomymi? Niemożliwy plan do zrealizowania, jeżeli nie masz z kim zostawić dziecka.

Wybór wakacyjnej destynacji również podyktowany będzie posiadaniem dziecka. Musisz przecież zdecydować się na takie miejsce, które po pierwsze dostarczy Twojemu maluchowi atrakcji, po drugie będzie dla niego bezpieczne. Survivalowe wyprawy raczej odpadają.

3. Strach i obawy na każdym kroku

Kiedy zaczynasz być ojcem, jesteś nim już całe życie. Już zawsze będziesz odczuwać niepokój i strach o zdrowie, życie i przyszłość swojego dziecka. Pierwszy dzień w przedszkolu, pierwsza wycieczka bez rodziców, wybór studiów, pierwsza praca.

Nieważne na jakim etapie życia będzie Twoje dziecko. Ty zawsze będziesz martwić się, jak sobie poradzi i co czeka Twoją pociechę. Z tym ciągłym niepokojem trzeba nauczyć się żyć, jest to bez wątpienia trudne w byciu rodzicem, ale też nieodłączne. Twoim nowym zadaniem będzie oswoić strach.

To może Cię zainteresować: Jak dbać o związek po narodzinach dziecka? 5 wskazówek

4. Brak czasu… na wszystko

Jeżeli do tej pory trudno wstawało Ci się do pracy, to będzie jeszcze trudniej. Czekają Cię nieprzespane noce, a porannej kawie towarzyszyć będzie gotowanie kaszki i zmienianie pieluchy. Jeżeli zostaniesz mistrzem organizacji, to z pewnością uda Ci się wygospodarować chwilę dla siebie, ale wymaga to sporych umiejętności logistycznych, spontaniczne plany muszą ulec zmianie.

Umówienie się do dentysty będzie wyzwaniem. Musisz uwzględnić nie tylko swój grafik, ale też wszystkie zajęcia dodatkowe Twojego dziecka i zebrania w szkole.

✅ Pomimo wszystkiego co jest trudne w byciu rodzicem, warto pamiętać, że to także, a może przede wszystkim – piękne chwile i doświadczenia, które trudno zastąpić czymkolwiek innym.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 11/02/2021, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Dziecko

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium