Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Całowanie a test na ojcostwo – czy pocałunek może zmienić wynik badania DNA?

Całowanie a test na ojcostwo – czy pocałunek może zmienić wynik badania DNA?

Wiele osób zastanawia się, czy pocałunek przed pobraniem wymazu do badania ojcostwa może mieć wpływ na wynik testu. Sprawa tak naprawdę jest bardzo prosta – jeśli badanie wykonywane jest w wiarygodnym laboratorium, nie ma mowy o jakimkolwiek zafałszowaniu rezultatu. Całowanie a test na ojcostwo – co jeszcze warto wiedzieć?

całowanie a test na ojcostwo, czy pocałunek może zmienić wynik badania DNA

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy pocałunek może zmienić wynik badania DNA?

Namiętny i długi pocałunek oznacza wymianę śliny między całującymi się osobami. Co zatem w sytuacji, gdy DNA jednej osoby znajdzie się w jamie ustnej drugiej – tuż przed pobraniem wymazu z policzka do badania genetycznego?

Tak naprawdę – dla wyniku testu nie ma to znaczenia, pocałunek nie ma wpływu na rezultat. A to dlatego, że w takiej sytuacji w próbce znaleźć może się co najwyżej mieszanina DNA – będą widoczne dwa profile genetyczne zamiast jednego. To zostanie od razu zauważone przez laboratorium.

Co wtedy? Pewne laboratorium zgłosi po prostu, że konieczne jest ponowne pobranie wymazu. Zanieczyszczona próbka nie będzie badana.

Ciekawe! Badania DNA na podstawie wymazu z policzka są wykonywane nie ze śliny, a naskórka, który wyścieła wewnętrzną stronę policzka.

Poczytaj też: Czy wynik testu na ojcostwo może być błędny?

Czy test na ojcostwo da się sfałszować?

Skoro całowanie nie ma wpływu na wynik testu na ojcostwo, może da się go zmienić, zażywając narkotyki, pijąc alkohol czy pobierając próbkę w czasie choroby? Tak naprawdę nie ma takiej możliwości – tego rodzaju czynniki nie wpływają na rezultat badania DNA. Wynik jest taki sam bez względu na czynniki zewnętrzne, m.in. używki, leki, infekcję, wiek, ciążę…

A dlaczego laboratoria proszą, aby ok. godzinę przed pobraniem nie jeść, nie pić, nie palić papierosów czy nie żuć gumy? Tylko i wyłącznie z powodu możliwego zanieczyszczenia próbki, która może po prostu nie nadawać się do badania, a wtedy pobranie trzeba będzie powtórzyć.

Co ma wpływ na wynik testu na ojcostwo?

Czynniki zewnętrzne nie mają żadnego wpływu na rezultat badania. Co tak naprawdę jest w tym przypadku ważne, żeby wynik był pewny?

Najważniejszy jest wybór laboratorium – tylko analiza w tym wiarygodnym gwarantuje pewny wynik. A co świadczy o tym, że dany podmiot jest wiarygodny? To przede wszystkim:

  • akredytacja PCA i certyfikaty,
  • wdrożone procedury bezpieczeństwa (np. wykonanie badania raz jeszcze, gdy test wyklucza ojcostwo),
  • stosowane odczynniki wysokiej jakości, które posiadają walidację,
  • doświadczenie w wykonywaniu badań DNA.

Ciekawy artykuł: Akredytacja PCA – co oznacza dla pewności testu na ojcostwo?


zdjęcie: bdcbethebest/pixabay.com

5/5 - (3 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 25/04/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium