Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Zdrowie > Brak ochoty na seks? Sprawdź, co może być przyczyną

Brak ochoty na seks? Sprawdź, co może być przyczyną

Brak ochoty na seks jest bardzo wstydliwym problemem, który niekorzystnie wpływa na związek. Niestety coraz więcej mężczyzn doświadcza spadku libido. Też do nich należysz? Zamiast się załamywać, sprawdź, jaka jest przyczyna Twojego kłopotu. Im szybciej ją poznasz, tym łatwiej będzie powrócić do sprawności seksualnej.

brak ochoty na seks

Brak ochoty na seks – z czym może się wiązać?

Dysfunkcje seksualne związane są często ze stresem, przemęczeniem czy niezdrowym trybem życia (używki, zła dieta, brak ruchu). Bywa również, że relacja między partnerami ma jakieś rysy. Być może między Tobą a partnerką są jakieś niewyjaśnione kwestie, które zniechęcają Cię do miłosnych igraszek? A może boisz się wyznać, czego tak naprawdę oczekujesz w łóżku?

Brak ochoty na seks czy kłopoty z potencją mogą być jednak spowodowane również poważniejszymi problemami ze zdrowiem. Chodzi m.in. o wady anatomiczne, kłopoty hormonalne albo… przeładowanie żelazem.

Zobacz też: 4 ważne porady, jak uratować małżeństwo

Nadmiar żelaza jest naprawdę niebezpieczny…

Mało kto zdaje sobie sprawę, że istnieje choroba związana z odkładaniem się żelaza w nadmiarze. Chodzi o hemochromatozę – schorzenie o podłożu genetycznym, na które cierpi aż 1 na 200 osób! [1] Jeśli nie masz ochoty na seks, być może też do nich należysz, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy?

Przy hemochromatozie żelazo odkłada się w różnych narządach, prowadząc do ich uszkodzeń. Kumuluje się m.in. w przysadce mózgowej i jądrach, co zaburza gospodarkę hormonalną (m.in. powodując spadek poziomu testosteronu) i wywołuje zaburzenia czynności seksualnych, które Ci dokuczają [2].

Inne objawy to m.in. zmęczenie czy osłabienie

Hemochromatoza to nie tylko brak ochoty na seks, niepłodność czy problemy z erekcją. To również inne objawy, m.in. przemęczenie organizmu, bóle brzucha, bóle stawów, nadciśnienie czy brązowe plamy pojawiające się na skórze.

Z czasem mogą wystąpić też cukrzyca, kłopoty z sercem czy nawet marskość wątroby. Co ważne, nieleczona hemochromatoza aż 200 razy podwyższa ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego [1].

Ciekawy artykuł: Hemochromatoza – czy masz objawy tej choroby?

Diagnostyka hemochromatozy trwa średnio… 10 lat [3]

Dlaczego? Objawy – szczególnie pierwsze – nie są specyficzne. Hemochromatoza bywa więc często mylona z innymi schorzeniami. W wielu przypadkach leczenie obejmuje objawy choroby (np. cukrzycę czy impotencję), tymczasem często wystarczyłoby sprawdzić, czy to nie przeładowanie żelazem, by szybko poprawić stan zdrowia!

Warto wiedzieć, że hemochromatoza występuje częściej u mężczyzn, u których pierwsze objawy mogą pojawić się już ok. 30-40. roku życia.

Niepokoją Cię wstydliwe objawy? Nie zwlekaj z diagnozą

Jeśli choroba szybko zostanie wykryta, znacznie zwiększysz szansę na powrót do pełnej sprawności seksualnej. Co ważne, uchronisz się też przed innymi powikłaniami hemochromatozy. Jak wykryć chorobę?

Jednoznaczną diagnozę można postawić na podstawie wyniku badania genetycznego. Za hemochromatozę odpowiadają bowiem mutacje w genie HFE. Niestety choroba jest dziedziczna, więc po wykryciu jej u Ciebie warto przebadać bliskich, by zadbać o ich zdrowie.


Źródła:
[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.
[2] M. Hartleb, J. Pająk, P. Paleń, K. Roj, Wrodzona hemochromatoza, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2007, 2 (2): 116-124.
[3] K. Sikorska, K. P. Bielawski, T. Romanowski, P. Stalke, Hemochromatoza dziedziczna – najczęstsza choroba genetyczna człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2006, nr 60.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 24/11/2017, Data aktualizacji: 31/03/2020

Wpisany w:: Zdrowie, Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium