Jakie badania po poronieniu warto przeprowadzić? - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jakie badania po poronieniu warto przeprowadzić?

Jakie badania po poronieniu warto przeprowadzić?

Poronienie to trudne zdarzenie w życiu każdej pary usilnie starającej się o upragnione dziecko. Należy jednak wykorzystać tę okazję na wykonanie odpowiednich testów, które mogą pomóc w przyszłości. Dowiedz się, jakie badania po poronieniu powinniście przeprowadzić, aby zwiększyć szansę sukcesu kolejnej ciąży.

badania po poronieniu

Genetyczne badania po poronieniu

Na początku warto zaznaczyć, że aż za 70% wszystkich poronień samoistnych odpowiadają uwarunkowania genetyczne – a dokładniej mówiąc – aberracje chromosomowe zarodka. Przyczyną poronienia może być też wadliwy materiał DNA komórek rozrodczych rodziców i może to dotyczyć zarówno jednego z partnerów, jak i ich obojga. Poronienia najczęściej są powodowane przez zupełnie przypadkowe nieprawidłowości, które występują u danego zarodka i nie pojawiają się u następnego. Wrodzone aberracje chromosomowe rodziców odpowiadają natomiast za 3-6% wszystkich poronień. Kluczowe jest jednak precyzyjne ustalenie przyczyny zdarzenia, a pomóc w tym mogą badania po poronieniu.

Przeczytaj też: Poznaj najczęstsze przyczyny poronienia

Badania po poronieniu – kariotyp

Testy pomagające w określeniu powodów poronienia najlepiej zacząć od zbadania kariotypu obojga partnerów. Badanie to polega na sprawdzeniu chromosomów pod kątem występowania wszelkich aberracji, które mogły przyczynić się do utraty ciąży i które mogą wpływać na następne próby. Testy te powinny przeprowadzić zwłaszcza osoby, których rodziny doświadczyły w przeszłości przypadków poronień lub zaburzeń genetycznych.

Badania po poronieniu – materiał poronny

Badanie genetyczne materiału z poronienia zalecane jest właściwie w każdym przypadku niedonoszenia ciąży, ponieważ oferuje najdokładniejsze określenie przyczyny jej utraty. Co więcej, dzięki rezultatom lekarze są w stanie lepiej oszacować powodzenia kolejnej ciąży.

Z kolei kobiety warto też przeprowadzić badania w kierunku trombofilii wrodzonej, zwłaszcza jeśli w jej rodzinie powszechne są zaburzenia krzepnięcia czy zatory.

To może Cię zainteresować: Trombofilia wrodzona – co to jest?

Data publikacji: 10/07/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium