Poznaj najczęstsze przyczyny poronienia - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Poznaj najczęstsze przyczyny poronienia

Poznaj najczęstsze przyczyny poronienia

Mało kto wie, że najwięcej – bo aż 70% – przyczyn poronień znajduje swoje źródło w aberracjach chromosomowych zarodka.

przyczyny poronienia

Poznaj genetyczne przyczyny poronień

Badania wykazują, że najczęściej anomalia wykryta u zarodka stanowiła zupełny przypadek, a następne ciąże powinny być wolne od nieprawidłowości. Określenie przyczyny poronienia może nie tylko uspokoić myśli rodziców, ale także pomóc w odpowiednim przygotowaniu do kolejnej ciąży. W około 3-6% przypadków za poronienie odpowiadają wady w kariotypie rodziców.

To może Cię zainteresować: Kariotyp – dlaczego warto wykonać jego badania?

Jak skutecznie określić przyczyny poronienia?

Prawidłowe określenie powodu danego poronienia jest kluczowym elementem skutecznej diagnostyki. Laboratoria oferują kilka opcji badań genetycznych, a jedną z nich są badania kariotypu, które pozwalają sprawdzić czy u danej pary obecne są aberracje chromosomowe, które mogły wpłynąć na utratę ciąży. Warto także zweryfikować czy w rodzinie obojga partnerów zdarzały się przypadki poronień lub chorób genetycznych. Będzie to stanowiło dodatkową podstawę do przeprowadzenia badań kariotypu – nawet przed pierwszą ciążą.

Drugą dostępną metodą określania przyczyny poronienia jest badanie genetyczne materiału z poronienia. Wielu specjalistów zaleca ich wykonywanie w każdym przypadku poronienia, ponieważ zapewniają najbardziej precyzyjne ustalenie jego powodu. Ponadto, dzięki ich wynikom oraz wynikom badania kariotypu rodziców lekarze są w stanie oszacować powodzenie następnej ciąży.

Przeczytaj też: 5 faktów o niepłodności męskiej

Inne przyczyny poronienia

W przypadku, gdy badania nie wykazały żadnych aberracji chromosomowych u partnerów, zaleca się przeprowadzenie testów w kierunku trombofilii wrodzonej. U kobiet wywołuje ona zaburzenia krzepnięcia, zatory i zakrzepy, które mogą utrudniać donoszenie ciąży.

Data publikacji: 05/07/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018