Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa ?
Sądowe ustalenie ojcostwa jest jednym z najlepszych rozwiązań, kiedy rodzice nie mogą porozumieć się w bezpośredni sposób i nie doszło także do uznania ojcostwa przed kierownikiem danego urzędu stanu cywilnego.
Ile trwa sprawa o sądowe ustalenie ojcostwa?
Jak wygląda sprawa sądowe o ustalenie ojcostwa?
Kto składa pozew o sądowe ustalenie ojcostwa?
Czy można złożyć pozew o sądowe ustalenie ojcostwa w czasie ciąży?
Spis treści
Ile trwa sprawa o sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa zależy od pewnych czynników. Jednym z nich jest to, czy obok ustalenia ojcostwa dochodzą również inne roszczenia albo stanowiska procesowych stron wraz z ich zachowanie czy też obłożenia pracą sądu. Niekiedy sprawa może zakończyć się już na jednej rozprawie, jednakże wszystko zależy od żądań obu stron oraz ich porozumienia. W innych przypadkach, taka sprawa może zakończyć się dopiero po kilku terminach rozprawy, jeśli strony są obecnie w sporze.
Jak wygląda sprawa sądowa o ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa rozpoczyna się złożeniem pozwu o ustalenie ojcostwa. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedzi na ten pozew i przedstawienie swoich argumentów, a następnie wyznaczenie przez sąd terminu rozprawy. Na najbliższą sprawę sądową czeka się zwykle kilka miesięcy. Sąd zleca wykonanie badania DNA, a po otrzymaniu wyników z próbek, na kolejnej rozprawie sąd zatwierdza czy ojcostwo jest potwierdzone czy też zaprzeczone.
Kto składa pozew o sądowe ustalenie ojcostwa?
Pozew o sądowe ustalenie ojcostwa może wnieść nie tylko domniemany ojciec, ale także matka, dziecko, a nawet prokurator. Jeśli powodami są prawni rodzice, mają oni czas, aby złożyć wniosek do momentu ukończenia przez dziecko 18. lat. Kiedy dziecko ma innego prawnego ojca to najpierw trzeba zaprzeczyć ojcostwo. Taki pozew składa się do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. Może nim być zarówno sąd właściwy miejscu zamieszkania powoda czy też pozwanego.
Czy można złożyć pozew o sądowe ustalenie ojcostwa w czasie ciąży?
Kiedy kobieta jest jeszcze w ciąży to nie można sądownie składać pozwu o sądowne ustalenie ojcostwa. Dopuszcza się, aby ustalić ojcostwo w ciąży przez uznanie ojcostwa adekwatnie do poczętego dziecka, ale jeszcze nienarodzonego. Badanie na ojcostwo w ciąży to zupełnie inna kwestia. Chcąc wykonać testy na ojcostwo w ciąży, należy udać się do laboratorium diagnostycznego, które sprawdzi ojcostwo na podstawie pobranej krwi żylnej matki.
pewnytato.pl Data publikacji: 13/02/2021, Data aktualizacji: 18/03/2021